Непрацюючим особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, що не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, котрих обслуговують соціальні служби), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Щомісячна компенсація призначається з огляду на прожитковий мінімум для працездатних осіб, у таких розмірах:
15% – фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам I групи;
10% – фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам II групи та дітям-інвалідам;
7% – фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам III групи та хворим, що не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнаним такими в порядку, затвердженому Міністерством охорони здоров’я.
Компенсація фізичним особам пенсійного віку, які надають соціальні послуги, призначається в зазначених розмірах, виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Компенсація призначається і виплачується за рахунок коштів місцевих бюджетів органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, котра надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом із відповідними документами.
Які документи слід подати для призначення компенсації?
1. Непрацююча фізична особа, яка надає соціальні послуги, повинна подати: заяву про згоду надавати соціальні послуги; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров’я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копію трудової книжки; заяву про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
2. Особа, яка потребує надання соціальних послуг, або її законний представник (у разі визнання цієї особи недієздатною) подає: заяву про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; копію довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності (надає інвалід); висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду і нездатність особи до самообслуговування.
Компенсація не виплачується фізичним особам, котрі надають соціальні послуги громадянам, яким відшкодовуються витрати на надання послуг з догляду, та у разі надання фізичною особою соціальних послуг на платній основі.
Час догляду за інвалідом I групи, а також за престарілим, який досяг 80-річного віку, зараховується до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію в разі, якщо непрацююча працездатна особа, котра здійснює догляд за інвалідом І групи або за престарілим, отримує допомогу або компенсацію відповідно до законодавства.