Закон України № 3252 від 18 жовтня 2016 року, внесено зміни до деяких законів щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб з числа учасників антитерористичної операції. Цим законом Верховна Рада надала право бійцям АТО виходити на пенсію за віком на 5 років раніше.
Згідно з прийнятими змінами, особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасників бойових дій, інвалідів війни, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 - для жінок.
Крім того, участь в антитерористичній операції повинно бути підтверджено відповідними документами - посвідченням учасника АТО або довідкою про участь в АТО.
Таке право отримують учасники бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в складі добровольчих формувань, які були включені до складу ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, а також військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), особи рядового, начальницького складу і добровольці, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО.
Дружинам (чоловікам), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батькам вищезазначених категорій громадян, які загинули або пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО або забезпечення її проведення, також надається право на призначення пенсії за віком.
Для призначення дострокової пенсії за Законом необхідно подати до відповідного управління Пенсійного фонду такий пакет документів:
Документами, які підтверджують стаж, можуть бути трудова книжка, диплом (в разі навчання за денною формою), військовий квиток, довідки, видані за місцем роботи, служби навчання; свідоцтва про народження дітей для жінок, які не працювали і здійснювали догляд за дітьми до 3-річного віку; документи, що підтверджують догляд за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом або престарілим; документи, що підтверджують періоди здійснення особою підприємницької діяльності.
Участь в антитерористичній операції для оформлення пенсії повинен бути обов'язково документально підтверджено. Право на отримання пільгової пенсії мають і добровольці, якщо у них є вищезгадані документи, необхідні для оформлення пенсії за зниженим віком.
Крім безпосередніх учасників антитерористичної операції, законом надано право на пільгову пенсію і дружинам, чоловікам, батькам учасників антитерористичної операції, які загинули чи пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО. Обов'язковою умовою для отримання пенсії дружиною або чоловіком учасника АТО є те, що вони повторно не вступили в шлюб з іншою людиною.
Закон, за яким учасники АТО, зможуть вийти на пенсію на 5 років раніше, вступає в силу 6 лютого 2017 року, а значить саме з цього дня особи, які мають право на пільгову пенсію, можуть звертатися в управління Пенсійного фонду для отримання пенсії за зниженим віком .
|