Існують різні види стипендій: академічна, соціальна, іменна, персональна ... З них краще за все студенти знайомі з академічної.
Академічну стипендію отримують студенти-бюджетники, які здають сесію вчасно і без трійок. А якщо всі іспити вдалося здати на відмінно, стипендія буде підвищеною.
Хто отримує стипендії в Україні?
- Учні ПТУ денної форми навчання,
- Студенти ВНЗ денної форми навчання (виняток: ті, хто навчається за освітньо-професійними програмами підготовки магістрів державного управління)
- Курсанти,
- Учні 8-10 класів спеціальних шкіл-інтернатів і середніх художніх шкіл,
- Учні першого-другого курсів фізкультурних училищ,
- Слухачі підготовчих відділень,
- Ординатори,
- Аспіранти та докторанти.
Отримувати стипендії можуть навіть іноземні студенти та особи без громадянства, але це регулюється міжнародними договорами.
Два основні види стипендій - академічні та соціальні.
До академічних стипендій відносяться, в першу чергу, звичайні стипендії, а також стипендії Президента України та Кабінету Міністрів України. Саме навчальний заклад також може виплачувати свої іменні або персональні стипендії.
Розмір таких стипендій визначається, виходячи із суми прожиткового мінімуму, і при його розрахунку враховуються такі характеристики, як тип навчального закладу, умови та напрямок навчання, і рівень успішності студента.
Ті студенти, яким академічна стипендія не призначена за підсумками навчання, можуть за певних умов отримати соціальну стипендію.
Для цього треба потрапляти в такі категорії:
- Діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування,
- Пільговики-чорнобильці,
- Студенти з малозабезпечених сімей,
- Інвалід з дитинства та інваліди І та II групи,
- Студенти, які мають сім'ї з дітьми.
Соціальні стипендії виплачуються розмірі 109% від мінімальної академічної стипендії. До речі, саме перераховані категорії студентів мають першочергове право на отримання академічних стипендій у ПТУ.
Деякі студенти можуть претендувати на кілька академічних стипендій - їм виплачується одна, зате сама велика. А коли студент одночасно має право і на академічну, і на соціальну стипендію, він може отримувати їх одночасно в наступних випадках.
Додаткову соціальну стипендію в розмірі 9% від академічної отримують студенти з малозабезпечених сімей та студенти-інваліди. 55% від академічної стипендії призначається дітям-сиротам або позбавленим батьківської опіки. І половину від розміру академстіпендіі виплачують глухонімим і сліпим учням і студентам.
Як це відбувається: за лаштунками
Перед тим, як призначити стипендії, у вузі збирається спеціальна стипендіальна комісія. У кінці кожного семестру складається список кандидатів на отримання стипендії і прямує до керівника, на затвердження. Виплата стипендій відбувається щомісячно, а під час літніх канікул - вся сума на початку літа.
Податки та стипендія
Зараз за законодавством України сума стипендії не обкладається податком у тому випадку, якщо складає не вище 570 гривень. Від стипендій вище цієї суми треба буде заплатити податок по ставці 13%.
Розрахунок стипендії
Розмір звичайної академічної стипендії вважається як відсоток від прожиткового мінімуму і може складати від 20% (для учнів) до 30% (для студентів-спеціалістів та магістрів)
Іменні або персональні стипендії від вузу можна заслужити особливими успіхами в області спорту, науки та участь у суспільному житті. Розмір іменної або персональної стипендії не перевищує 30-42% від прожиткового мінімуму.
А стипендії клінічних ординаторів, докторантів і аспірантів виплачуються у розмірі місячної зарплати за останнім місцем роботи.