Відразу хочеться відзначити, що пенсійна реформа нічого не змінила у нарахуванні цього виду пенсії. На пенсії за віком на пільгових умовах мають право деякі категорії громадян, які працювали у важких умовах, або виконували такі види робіт, які призводять до більш ранньої втрати працездатності, у порівнянні з іншими. Тому вони мають право вийти на пенсію раніше.
Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
1.Работнікі, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за Списком 1 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-п) виробництв , робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на таких роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років і 6 місяців на таких роботах;
Тим же, хто має не менше половини необхідного стажу за списком 1 пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік такої роботи і 1 рік чоловікам і 4 місяці - жінкам.
2. Працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком 2 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/36-2003-п):
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на таких роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на таких роботах.
Ті, хто має не менше половини необхідного стажу за Списком 2, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки і 6 місяців такої роботи - чоловікам і за кожні 2 роки - жінкам.
3. Трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі не менше 25 років, з них не менше 20 на такій роботі.
4. Жінки, що працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, дорожніх і вантажних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів - після досягнення 50 років і при загальному стажі не менше 20 років, з них не менше 15 років на такій роботі.
5. Жінки, що працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
6. Жінки, зайняті протягом сезону на вирощуванні, збиранні та обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі такої роботи не менше 20 років.
7. Робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстато і машинах, - за списком, затвердженим Кабінетом Міністрів - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років
8. Водії місцевого пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, у тому числі на таких роботах - не менше 12 років і 6 місяців;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, у тому числі на такій роботі не менше 10 років.
Працівникам інших виробництв, професій і посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніше, ніж після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених для оплати праці, якіперераховуються в пенсійний фонд на виплату пенсій до досягнення пенсійного віку.
|