Інформація про право України

Головна » Статті » Страхуваня

Строки виплати та причини відмови страхового відшкодування автоцивілки

17 лютого Верховна Рада прийняла Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплат страхового відшкодування", яким внесені зміни до Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів »


Всупереч благим намірам спростити оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод та звільнити її учасників від штрафів цим законом різко погіршуються інтереси споживачів фінансових послуг. Можемо сказати, що про страхове відшкодування клієнтам страхових компаній тепер залишається тільки мріяти. 


Строки виплати страхового відшкодування

За інформацією газети «Дело» від 19.10.2009 найбільш сприятливим періодом для клієнтів українських страховиків був докризовий 2008 рік, коли виплати по автоцивілці тривали до одного місяця. В кінці 2009 року в більшості страхових компаній період від страхового випадку до отримання страхового відшкодування збільшився до 3-5 місяців. Це при тому, що Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів » до внесених 17.02.2011р. змін передбачав для цього строк у 1 місяць.


Який же строк для страхової виплати передбачений Заком України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» із внесеними змінами 17.02.2011р.? В новій редакції закону строк для здійснення страхової виплати збільшено до 3-х місяців з дня отримання заяви про страхове відшкодування (ст.36 п. 36.2.). 


Вважаю, що збільшення строку для виплати страхового відшкодування негативно вплине на дисципліну виплат страхових компаній і може призвести до того, що фактичні строки, протягом яких будуть здійснюватися виплати збільшаться до 5-8 місяців.

Окрім цього, зміненим Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів » передбачені підстави, за якими перебіг строку для здійснення страхової виплати зупиняється, а саме: коли ДТП розглядається в цивільній, господарській або кримінальній справі до набрання рішенням у такій справі законної сили. 

В існуючих реаліях судової системи цивільні та кримінальні справи розглядаються судами по декілька років, що унеможливить отримання страхової виплати потерпілими в ДТП протягом усього цього часу. 

Потрібно сказати, що при серйозних ДТП шкода завдається також життю та здоров’ю потерпілого, а це згідно статтей 119, 128 ККУ є підставою для порушення кримінальної справи проти винуватця. Саме в таких випадках страхова компанія буде мати законні підстави, щоб довгий час невиплачувати страхове відшкодування. 
Ст. 23 Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів » говорить, що до шкоди життю та здоров'ю потерпілого відноситься шкода, пов'язана з лікуванням потерпілого, з тимчасовою втратою працездатності потерпілим, із стійкою втратою працездатності потерпілим, із смертю потерпілого. Але який зиск від страхової виплати для родини, яка втратила в ДТП свого годувальника, якщо чекати на таку виплату потрібно буде декілька років? Виходить, що в зміненому Законі України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів » ст. 23 може мати виключно декларативний характер?

Зрозуміло, що «хитроумні» юристи зможуть обійти це положення закону, але такі можливості відсутні у більшості українських споживачів страхових послуг.


Можливість страхової компанії відмовити у виплаті або її обмежити

Одним із найбільш важливих характеристик страхової послуги є наявність обмежень і виключень із страхового покриття. 

За європейською практикою страхування цивільної відповідальності автотранспорту відмова страхової компанії від виконання своїх обов'язків можлива лише у двох випадках: перший — якщо потерпілий мав право отримати компенсацію через органи соціального забезпечення. Другий — якщо ДТП виникла з вини особи, яка незаконно використовувала транспортний засіб (крадіжка).

По Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» страхова компанія не мала права відмовити у виплаті страхового відшкодування потерпілому у ДТП, тобто закон передбачав безумовне (без будь-яких виключень) відшкодування шкоди потерпілому в ДТП.


Натомість ст.37 «Відмова у здійсненні страхового відшкодування» Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у новій редакції передбачила цілий ряд підстав, коли потерпілому може бути відмовлено у страховій виплаті:


По-перше. навмисні дії особи, відповідальність якої застрахована (страхувальника), водія транспортного засобу або потерпілого, які спрямовані на настання страхового випадку. 
По-друге. невиконання потерпілим або іншою особою, яка має право на отримання відшкодування, своїх обов'язків, якщо це призвело до неможливості страховика (МТСБУ) встановити факт дорожньо-транспортної пригоди, причини та обставини її настання або розмір заподіяної шкоди. 

Як бачимо, дана підстава відмови у страховій виплаті містить лише загальні формулювання. При цьому, Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у новій редакції передбачено широкій перелік обов’язків потерпілого у ДТП, чим закладається небезпечна можливість для необґрунтованих відмов у страховій виплаті. Наприклад підставами для відмови можуть бути такі:

  • недотримання письмової форми повідомлення про ДТП або повідомленням невстановленого зразка чи без відомостей про місцезнаходження автомобіля, контактний телефону та адреси учасників ДТП або повідомлення із пропущення строків.
  • неповідомлення про всі відомі обставини ДТП або ненадання для огляду і копіювання наявних документів, які стосуються ДТП протягом 7 днів.


По-третє. неподання заяви про страхове відшкодування впродовж одного року, якщо шкода заподіяна майну потерпілого, і трьох років, якщо шкода заподіяна здоров'ю або життю потерпілого, з моменту скоєння дорожньо-транспортної пригоди.

Окрім вищенаведених підстав для відмови у страховій виплаті Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у новій редакції передбачено, що у випадку невикористання під час розрахунку вартості полісу корегуючого коефіцієнту «тип транспортного засобу» пристрій взагалі не вважається транспортним засобом. А у такому випадку для клієнта страхової компанії буде неможливо отримати страхове відшкодування по причині відсутності для цього законодавчих підстав (ст. 6 Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів »). 


п. 38-1.1. ст. 38-1 Закону «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів » цікаві для клієнтів страхових компаній тим, що відповідальність за неправильне оформлення полісу автоцивілки перекладається із працівника страхової компанії на її клієнта (страхувальника). Так за невідповідність водійського стажу тому, який використаний для розрахунку вартості полісу, страхова компанія має право утримати 50% від розміру страхового відшкодування з винуватця ДТП. Тому клієнтам страхової компанії під час оформлення полісу потрібно буде уважно звірити свій водійський стаж із тим, який зазначений у полісі. 


п. 38-1.2. ст. 38-1 також передбачена відповідальність для страхувальника або водія застрахованого автомобіля в розмірі 20% від страхової виплати у випадку неповідомлення про всі відомі обставини ДТП або ненадання для огляду і копіювання наявних документів, які стосуються ДТП протягом 7 днів., що спричинили затримку у страховій виплаті.


Висновок

Порівняно із іншими видами послуг страхування має свою специфіку, а саме: клієнт платить гроші за обіцянку страхової компанії у майбутньому здійснити страхову виплату при настанні певних, обумовлених договором, подій. Тому вирішальним критерієм у становленні страхового ринку України є довіра споживачів до страхових компаній. Буде зайвим говорити, що в українському суспільстві ще панує великий скептицизм до страхування і багато хто вважає страхування черговою аферою. 

На нашу думку, запровадженні законом від 17 лютого зміни Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» можуть суттєво підірвати довіру споживачів до страхового ринку України. 


Категорія: Страхуваня | Додав: administrator (01.05.2011)
Переглядів: 17873 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 3
3 Руслан  
0
Доброго дня.
ДТП відбулося 2.5 місяці тому. Я є постраждалою стороною. На місці ДТП було заповнено європротокол. Я зявився у страхову зразу ж на другий день щоб написати заяву про відшкодуваня. Зі своєї сторони подав усі необхідні документи. Через два місяці страхова прислала мені відмову опираючить на положення пункту 33.1.4. статті 33 ЗУ Про обов’язкове страхування транспортних засобів (Винуватець ДТП не зявився у страхову).
Підскажіть що мені робити у цьому випадку, Дякую
Відповідь: Доброго дня!
Вам потрібно подавати до суду заяву на оскарження рішення страхової компанії. Це якщо Ви впевнені що все правильно зробили
та встановлено винуватця в ДТП.

1 Тарас  
0
Какой правельный пакет документов нужен для стаховой компании при ДТП пострадавшему

2 administrator  
0
Для врегулювання питань по страховому випадку Страхова компанія може зажадати наступний пакет документів:
- Оригінал поліса КАСКО;
- Оригінал поліса ОСАЦВ;
- Оригінал техпаспорта на автомобіль;
- Оригінал посвідчення водія;
- Оригінал паспорта;
- Оригінал довіреності на право керування авто;
- Оригінал ідентифікаційного коду;
- Дорожній лист;
- Копію первинної довідки від працівників ДАІ;
- Автомобіль для фотографування пошкоджень. При неможливості транспортування організовується виїзд експерта для огляду пошкоджень до місця знаходження автомобіля;
- Оригінали деталізованих рахунків СТО або деталізований акт виконаних робіт (при проведенні робіт по ремонту авто);
- Фото пошкодженого авто (у разі, коли страховий випадок та / або ремонт стався за межами України);
- Оригінали платіжних документів у випадку самостійної оплати за відновлювальний ремонт;
Також звертаю Вашу увагу на деякі нюанси, щоб уникнути проблем з отриманням страхової виплати:

- ні в якому разі не проводити ніяких ремонтних робіт до моменту отримання згоди від страхової компанії;
- якщо в ході ремонтних робіт будуть виявлені приховані дефекти, робота повинна бути зупинена для того, щоб представник страхової компанії повторно оглянув транспортний засіб;
- не усувати виявлені пошкодження без їх фіксації (експертом) або представником страхової компанії;
- відремонтоване транспортний засіб потрібно надати страховій компанії для огляду, результати якого письмово оформлюються у вигляді акта огляду.

[30.04.2017]
Гроші за зекономлену субсидію. (0)
[30.04.2017]
Правило переїзду перехрестя з круговим рухом. (0)
[07.04.2017]
Допомога учасникам війни та бойових дій. (0)
[06.04.2017]
В Євросоюз без віз. (0)
[05.04.2017]
Пом'якшення обмеження на продаж готівкової валюти громадянам. (0)
[21.03.2017]
Побутові товари з гарантією тільки через касові апарати. (0)
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Будемо Вам вдячні за перегляд однієї реклами в розділі "Друзі сайта". Це буде оплатою за відповідь на Ваше запитання.
Пошук на сайті
120x90
Друзі сайта
Хороший дополнительный заработок без вложений. Неймовірно
Статистика
Друзі сайту
...
Відвідувачі онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаві статті
[12.03.2017]
Обмін пошкоджених купюр іноземної валюти. (0)
[31.01.2017]
Пенсія для учасників бойових дій. (0)
[18.10.2016]
Земля для кожного українця. (0)
[17.03.2015]
Нові правила отримання субсидії 2016. (0)
[28.02.2015]
Документи, які дійсні перетину кордону з дітьми. (0)
[10.01.2015]
Порядок отримання фізособами та юрособами інформації з Держреєстру прав на нерухомість. (0)
[21.12.2014]
Шокуючі іновації від Міністерства фінансів для економії державних коштів. (0)
[21.11.2014]
Пенсії та інші соцвиплати переселенцям з Донбасу. (0)
[08.11.2014]
Затверджено Умови прийому на навчання до вузів у 2015 році. (0)
[23.09.2014]
Гарантовані державою пільги учасникам АТО а також членам їх сімей. (2)