Інформація про право України

Головна » Статті » Соціальні питання

Трудові права «чорнобильців»: відпустка, декрет, виплата держкомпенсацій
Відпустка: «проста» і декретна
 
Як відомо, «чорнобильцям» I та II категорії надається право використання щорічної відпустки у зручний для них час, а також отримання додаткової відпустки зі збереженням зарплати строком на 14 робочих днів на рік. У той же час, відповідно до ст. 5 Закону про відпустки, тривалість усіх видів відпусток, незалежно від режимів та графіків роботи, розраховується в календарних днях, тому відпустку «чорнобильцям» також необхідно обчислювати в календарних днях.
 
Пп. 9 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 936), дозволяє роботодавцю сплатити додаткову відпустку «чорнобильця» тривалістю 16 календарних днів. «Чорнобильці» III і IV категорії, що мають неповнолітніх дітей і проживають на території зон радіоактивного забруднення, мають право на одержання щорічної відпустки тривалістю до 14 робочих днів. Правда, мова йде про відпустку за свій рахунок. Цю пільгу, згідно з п. 3 ст. 22 і п. 1 ст. 23 Закону про «чорнобильців», має тільки один з батьків. Причому оплату додаткової відпустки підприємства здійснюють за рахунок власних коштів, а відшкодування таких витрат підприємству здійснюють уповноважені на те органи.
 
Жінки, що збираються стати матерями, також мають деякі пільги, якщо мають статус «чорнобильця» кожен з чотирьох категорій - допомога по вагітності та пологах виплачується їм за 180 календарних днів (90 днів - до пологів і 90 - після них). Для порівняння, мами, не маючи статусу «чорнобильця», мають право на відпустку терміном 70 днів до пологів і тільки 56 - після. Розмір зазначеної допомоги визначається сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів, з оплатою в розмірі 100% середньої зарплати (доходу) незалежно від стажу та місця роботи. Підставою для надання відпустки по вагітності та пологах жінкам, віднесеним до I-IV категорії постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, є лікарняний лист, виданий за місцем медичного спостереження, на 180 календарних днів, починаючи з 27 тижня вагітності.
 
Звільнення та скорочення
 
«Чорнобильці» I та II категорій, а також учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесені до III категорії, відповідно до п. 3 ст. 14 Закону про «чорнобильців», мають пріоритетне право на залишення на роботі при скороченні штату у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, в т. ч. при ліквідації, реорганізації або перепрофілювання підприємства. При прийнятті рішення про звільнення «чорнобильця» йому необхідно буде виплатити допомогу у трикратному розмірі середньомісячної зарплати.
 
Також за бажанням «чорнобильця» за ним зберігаються посадовий оклад, тарифна ставка (оклад) на новому місці роботи. Їм гарантується працевлаштування з урахуванням їх побажань або можливість навчання новій професії із збереженням у встановленому порядку середньої заробітної плати за останнім місцем роботи за весь період навчання, але не більше ніж на протязі року. Середньомісячна зарплата визначається, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Вищевказані пільги при звільненні не поширюються на постраждалих від Чорнобильської катастрофи осіб, віднесених до III та IV категорій.
 
Виплата компенсацій
 
Виплата державних компенсацій «чорнобильцям» здійснюються центрами з нарахування і виплати соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян за рахунок коштів державного бюджету, які виділяються на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи.
 
Існує ряд соціальних виплат і доплат, які виплачують «чорнобильцям» безпосередньо роботодавці за місцем основної роботи. Для отримання компенсації виплат від уповноважених органів роботодавці повинні: 1) зареєструватися у відповідному органі, для чого вони не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року подають: а) відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомог певних видів за формою, затвердженою Мінпраці; б) списки громадян із зазначенням ПІБ, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ІНН; в) графік відпусток громадян та розрахунок витрат для подання додаткової відпустки на наступний бюджетний рік; 2) подати до уповноваженого органу до 25 числа місяця, за який проводиться нарахування: а) документи про розрахункові витрати, пов'язані з виплатою компенсацій та допомог певних видів; б) реєстр одержувачів компенсаційних виплат та допомог, де вказується ПІБ, категорія, номер посвідчення, ІПН, відомості про нараховані виплати , сума компенсацій та вид допомоги.
Категорія: Соціальні питання | Додав: administrator (31.10.2011)
Переглядів: 36015 | Коментарі: 17 | Теги: компенсіції, пільги, чорнибильці, звільнення, відпустка, Скорочення | Рейтинг: 2.2/16
Всього коментарів: 17
17 bleianiuktetiana  
0
Доброго дня. Я маю статус "чорнобильця" 3-ої категорії. Приписана на території зони радіоактивного забруднення, але зараз проживаю та працюю в Ужгороді. Чи маю я право на додаткову чорнобильську відпустку?

16 alenaverpovskaya  
0
Доброго дня я маю 3 категорiю ЧАЕС,проживаю в Кривому Розi чи можу отримати вiдпустку 180 днiв по вагiтносты та пологам?

15 wwwseloru  
0
Доброго дня,я чорноболець 3 категорії,скажіть,як оплачується лікарняний лист?

14 melexira  
0
Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, я працюю у ВНЗ, нас попередили, що з вересня місяця плануються кадрові зміни - змінюється посада (пониження), разом із зміненням окладу з 2095грн. на мінімальний. Я є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії, чи можуть мене понизити у посаді і якщо ні, якими нормами мені керуватись, щоб цього досягти? Дякую

13 margaritka237  
0
Доброго дня,скажіть будьласка. Я маю доросле чорнобильське посвідчення 3 категорії, проживаю і приписана у не чорнобильській зоні, чи можу я піти в дикрет в 6 місяців?
Відповідь: Доброго дня!
Згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ст.30:

надання жінкам, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи,  відпустки  по  вагітності  і  родах  тривалістю    90 календарних днів до родів і 90 календарних днів після  родів,  яка
обчислюється сумарно і надається  жінкам  повністю  незалежно  від кількості днів,  фактично  використаних  до  родів,  з  оплатою  в розмірі  повного заробітку незалежно від страхового стажу та місця роботи.
Обмеження по місцю проживання були в 4 категорії постраждалих. На даний час 4 категорію скасували.

12 Ольга  
0
Доброго дня!!! У мого батька 2 категорія Чорнобильського посвідчення, його примусово заставляють вийти на пенсію без його згоди. Як юридично він може себе захистити, маючи таку пільгу?
Відповідь: Доброго дня!
Пенсіонер має конституційне право на працю так само, як і будь-яка інша особа. Коли людина досягає пенсійного віку, вона може продовжити свою роботу на тому ж підприємстві або у будь-якій іншій компанії.

Від усіх інших працівників особу пенсійного віку відрізняє одне: вона має право на пенсію. Заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим – до органів Пенсійного Фонду України за місцем проживання.

Досягнення пенсійного віку, як і призначення пенсії за віком, не є підставою для припинення трудових відносин.

Пенсіонер має право:

    продовжити працювати і написати заяву про призначення пенсії;

    продовжити працювати і не писати заяву про призначення пенсії. Це може робитися з метою отримання у подальшому надбавки до пенсії (пункт “в” і “г” статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення”);

    припинити трудові відносини і написати заяву про призначення пенсії. У цьому випадку припинення трудових відносин відбувається з однієї з підстав, передбаченою статтею 36 Кодексу законів про працю України.

Особу яка досягла пенсійного віку й продовжує працювати можна звільнити виключно на тих самих підставах, що і кожного з працівників. Перед скороченням робітника пенсійного віку повинні попередити не менше, ніж за 2 (два) місяці, він користується переважним правом на залишення на роботі нарівні з іншими працівниками, йому виплачується вихідна допомога тощо.

11 Iulia  
0
Доброго дня! скажіть, будь ласка, чорнобильського повідчення я не маю, але працюю в Чорнобильській зоні (3 категорія) чи маю я право на відпустку по ЧАЕС???? Дякую!
Відповідь: Доброго дня!
Згідно Постанови КМУ №51 від 20.01 97р. "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам,
які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" п.2:
Посвідчення є документом,  що підтверджує статус громадян, які постраждали  внаслідок  Чорнобильської  катастрофи,  та  надає право   користуватися   пільгами  й  компенсаціями,  встановленими Законом України "Про статус  і  соціальний  захист  громадян,  які
постраждали внаслідок   Чорнобильської  катастрофи"  (  796-12  ), іншими актами законодавства.

10 Shmygelskyi  
0
Доброго дня,скажіть пудьласка.Я маю доросле чорнобильське посвідчення 3 категорії,і проживаю у Вінниці не чорнобильська зона,але в 2006 році я пішла в дикрет по чорнобильському в 6 місяців.зараз знову вагітна чи можу я знову піти з дикрету в дикрет в 6 місяців,адже чорнобильські пільги відмінили,але не знаю чи всі.Буду вдячна за відповідь.
Відповідь: Доброго дня!
Ст. 30 ЗУ Про статус і соцзахист чорнобильців від 28.02.1991 № 796-XII

Потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1-6 статті 27 цього Закону, та їх батькам надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:
надання жінкам, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи,  відпустки  по  вагітності  і  родах  тривалістю    90 календарних днів до родів і 90 календарних днів після  родів,  яка
обчислюється сумарно і надається  жінкам  повністю  незалежно  від кількості днів,  фактично  використаних  до  родів,  з  оплатою  в розмірі  повного заробітку незалежно від страхового стажу та місця роботи.
В законодавстві не зазначено обмеження пільгами при проживанні людини в іншій місцевості.

9 Оля  
-1
Я маю статус "чорнобильця" четвертої категорії. Я від народження і до тепер проживаю в м. Кузецовськ. Я стою на обліку по вагітності в смт.Володимирец. Підкажіть, будь ласка, чи я маю право на допомогу по вагітності та пологах за 180 календарних днів. Дякую за увагу.
Відповідь: Доброго дня!
Пунктом 10 ст. 30 Закону № 796 передбачено надання жінкам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, яка обчислюється сумарно і
надається жінкам повністю, з оплатою у розмірі повного заробітку незалежно від стажу та місця роботи.
Статтею 14 Закону № 796 визначено, що до  категорії 4 осіб, постраждалих внаслідок
Чорнобильської катастрофи, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 01.01.93 р. прожили або постійно відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не
менше чотирьох років.
Статтею 23 цього Закону передбачено, що усі компенсації та пільги громадянам, яких віднесено до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, надаються на час
постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Тобто статус потерпілого категорії 4 має особа, яка постійно проживає або постійно працює чи
постійно навчається на території зони посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01.01.93 р. прожила або відпрацювала в цій зоні не менше чотирьох років.
У разі якщо особа не проживає (не працює) постійно на території зони посиленого радіоекологічного контролю, її статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи втрачається.

8 Надія  
0
Доброго дня. Я маю чорнобильське посвідчення 2 категорії серія Б. (евакуйована).Проживаю у м. Кузнецовськ. Чи будуть мені виплати на харчування дитини яка невідвідує дитячий садок (зараз вік дит. 2,5 роки)? Дякую
Відповідь: Доброго дня!
Так, повинні виплачувати. Згідно Закону України «Про статус та захист громадян, потерпілих від Чорнобильської катастрофи» потерпілим дітям та їх батькам надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги (стаття 30 Закону):

безплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів та технікумів (училищ), розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, які проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. Дітям, які не харчуються в зазначених навчальних закладах, а також за всі дні, коли вони не відвідували ці заклади, до досягнення повноліття виплачується грошова компенсація у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

1-10 11-17
[30.04.2017]
Гроші за зекономлену субсидію. (0)
[30.04.2017]
Правило переїзду перехрестя з круговим рухом. (0)
[07.04.2017]
Допомога учасникам війни та бойових дій. (0)
[06.04.2017]
В Євросоюз без віз. (0)
[05.04.2017]
Пом'якшення обмеження на продаж готівкової валюти громадянам. (0)
[21.03.2017]
Побутові товари з гарантією тільки через касові апарати. (0)
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Будемо Вам вдячні за перегляд однієї реклами в розділі "Друзі сайта". Це буде оплатою за відповідь на Ваше запитання.
Пошук на сайті
120x90
Друзі сайта
Хороший дополнительный заработок без вложений. Неймовірно
Статистика
Друзі сайту
...
Відвідувачі онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаві статті
[12.03.2017]
Обмін пошкоджених купюр іноземної валюти. (0)
[31.01.2017]
Пенсія для учасників бойових дій. (0)
[18.10.2016]
Земля для кожного українця. (0)
[17.03.2015]
Нові правила отримання субсидії 2016. (0)
[28.02.2015]
Документи, які дійсні перетину кордону з дітьми. (0)
[10.01.2015]
Порядок отримання фізособами та юрособами інформації з Держреєстру прав на нерухомість. (0)
[21.12.2014]
Шокуючі іновації від Міністерства фінансів для економії державних коштів. (0)
[21.11.2014]
Пенсії та інші соцвиплати переселенцям з Донбасу. (0)
[08.11.2014]
Затверджено Умови прийому на навчання до вузів у 2015 році. (0)
[23.09.2014]
Гарантовані державою пільги учасникам АТО а також членам їх сімей. (2)