Інформація про право України

Головна » Статті » Соціальні питання

Декретна відпустка

Вагітній жінці, яка працює офіційно, надається оплачувана відпустка по вагітності та пологах, що компенсує втрату зарплати за цей період. Підставою для відпустки є лист тимчасової непрацездатності із жіночої консультації. Відповідно до ст.17 Закону України "Про відпустки" від 15 листопада 1996 року жінці надається відпустка по вагітності та пологах тривалістю 126 календарних днів (70 до пологів і 56 — після). У разі народження двох і більше дітей, або будь-яких ускладнень при пологах відпустку збільшується до 140 днів (70 — до і 70 після пологів). Додатковий лист непрацездатності на чотирнадцять календарних днів у такому випадку видається за місцем спостереження вагітної жінки, на підставі запису в історії пологів та в обмінної карти вагітної, засвідченої підписом головного лікаря та печаткою лікувально-профілактичного закладу, де відбулися пологи. Весь цей час проводиться виплата допомоги у повному обсязі за рахунок коштів Фонду страхування в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу.

Відпустка по вагітності та пологах надається в повному обсязі незалежно від того, коли саме народилася дитина. Тобто, якщо до пологів майбутня мама не витратила 70 належних днів, їх залишок переноситься на післяпологовий період. Якщо жінка відноситься до 1-4 категорії постраждалих при аварії на Чорнобильській АЕС, то вона має право отримати лікарняний лист на 180 днів (90 до пологів і 90 — після).

Для того щоб почати відпустку в період до пологів, жінці потрібно перебувати на обліку в жіночій консультації чи поліклініці. Інакше вона отримує лікарняний лист з дня пологів: 56 днів у звичайному випадку; 70 днів при народженні декількох дітей, передчасних пологів або виниклих ускладнень, і 90 днів, якщо мама відноситься до 1-4 категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС.

Навіть якщо під час вагітності жінка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (у тому розумінні, що доглядає першу дитину та очікує другу), листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами видається їй на загальних підставах.

По закінченню відпустки по вагітності та пологах, молода мама може вийти на роботу або піти у відпустку по догляду за дитиною, однак тоді вона вже не буде отримувати середню зарплату щомісяця. Жінці у відпустці по догляду за дитиною призначена лише сума, що виплачується підприємством з коштів Фонду державного страхування (а якщо мама не працює — вона може отримувати ці гроші через районний орган соціального забезпечення). Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні.
У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Відповідно до ст. 184 КЗпП України звільнення жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років — ст. 179 КЗпП України ), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.
Відпустки для догляду за дитиною, передбачені ст.179 КЗпП України, можуть бути використані повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

У випадку вагітності в декреті виходити на роботу не потрібно. Оскільки вагітність настала у період перебування у відпустці по догляду за іншою дитиною до досягнення нею трирічного віку, то додаткова відпустка для пологів та народження дитини не надається. Оскільки жінка і так перебуваєте у відпустці. Проте, допомога по вагітності та пологах повинна виплачуватися в повному обсязі (100 відсотків середньої заробітної плати), незалежно від отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тобто, у  випадку вагітності в декреті для отримання допомоги по вагітності та пологах не обов'язково виходити на роботу, оскільки жінка і так офіційно перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому, для того, щоб роботодавець  нарахував зазначену допомогу, досить буде написати заяву про призначення допомоги та надіслати її на роботу рекомендованим листом з повідомленням (можна навіть цінним листом – з описом вкладень) разом з медичним висновком про відповідної стадії вагітності.

 

Категорія: Соціальні питання | Додав: administrator (15.05.2011)
Переглядів: 115685 | Коментарі: 101 | Теги: декретна відпустка | Рейтинг: 2.3/52
Всього коментарів: 101
101 ksushazhilina2012  
Доброго вечора! Мені потрібна ваша допомога.
Я працюю вчителем, і маю йти на лікарняний по вагітності.
Мене відправляють у відпустку з 29.05 по 25.07, а на лікарняний маю йти з 3 липня, директор говорить, щоб лікар дала лікарняний з 26.07, так як я не відбуду повністю щорічну відпустку, і можу не отримати виплати. А лікар в свою чергу не погоджується, говорить, що це запізно ( буде 34 тижні). Порадьте будь ласка,як правильно вийти з цієї ситуації. І чи можна, якось зберегти виплати? Дякую, чекатиму відповіді!

100 superrinka7  
Доброго дня. На роботi у нас зараз відділи зливають, скорочення місць.Наш началиник не хоче нікого звільняти і пропонують переходити на посади декретчиць. Я вагітна, мають право мене перевести на місце декретчиці чи я можу претендувати на місце основного спеціаліста? Також примусили підписати попередження, що я буду працювати в іншому відділі на місці декретчиці. Чи можна це попередження розірвати? Повинні зі мною складати тимчасовий договір, що я буду працювати на місці декретчиці?

99 venera-018  
Доброго дня.з початку грудня знаходжусь у декретній відпустці, була офіційно працевлаштована у приватного підприємця .лікарняний лист був переданий бугалтеру,але до цих пір не нараховані декретні кошти.Скажіть чи може роботодавець взагалі іх не нарахувати? Якщо так то куди можна звернутись щоб він все ж іх нарахував!?

98 roksolanabinert  
Доброго дня,підкажіть,будь-ласка. Я студентка ВНЗ,денного відділення,отримувала стипендію весь час. Влітку завагітніла і продовжувала наччання,але в зв'язку з вагітністю( точніше з важким її перебігом,тобто до 30 тижнів) пішла в академ відпустку на один рік з жовтня місяця. Остання стипендія мені прийшла за жовтень. Чи маю я праву на виплату коштів до пологів і після них і куди потрібно звертатися після 30 тижнів тоді,коли б офіційно мені потрібно було йти в декрет. Як будуть вираховуватися ті виплати? І чи потім,коли я вийду з академ відпустки,мені не прийдеться повертати стипендію за вересень-жовтень?

97 maryana_mary  
Доброго вечора! Порадьте мені, будь ласка, як краще діяти в такій ситуації: Працювала я на декретному місці, з якого теж пішла в декретну відпустку по догляду за дит.до 3р., 04.12.2015р дитині виповнюється 3р. Під час моєї відпустки відбулись зміни штатного розпису і мою посаду скоротили, при цьому мене ніхто офіційно не повідомляв про скорочення. Людина, яка працювала переді мною на основному місці- вийшла на роботу і її прийняли на ін.посаду, оскільки відбулось скорочення.
Питання:
1) я маю вийти на роб. по закону 05.12.2015р., тобто на наст.день після ДН дитини?
2) Чи мають право вони мене звільнити? ...н-д, по закінченню трудового договору, скороченню чи щось інше?
3) Як добитись максимально корисного для себе результату? ...В плоть до грошової компенсації при звільненні по скороченню?
4) І чи можливо уникнути звільнення? На які статті мені спиратись?
Дякую!
0

96 fkrlola  
Працюю в школі заступником директора + 12 годин педнавантаження. Під час літньої відпустки потрапила до лікарні, де перебувала 21 день, був виданий лікарняний листок. Чи маю я право на подовження відпустки в неканікулярний час із збереженням педнавантаження (якраз потрапляє вона на вересень)? У жовтні маю йти в декретну відпустку, тому переносити відпустку на канікули (осінні чи зимові) не зацікавлена. Чи зможе бухгалтерія оплачувати замінені уроки?

95 inesadacka  
Скажіь будь ласка, якщо я в декретній відпустці не була і зараз працюю на державній роботі а дитині скоро виповниться 5 років і вона часто хворіє. то чи можу я за висновком лікаря взяти відпустку на 1 рік. ( до 6 років). І чи може дитина відвідувати садочок, якщо я в декретній відпустці??

94 natabasia  
Доброго дня!
Підкажіть будь ласка, якщо я не перебувала на листку непрацесдатності у звязку із вагітністю і пологами, чи можу я піти у декретну відпустку по догляду за дитиною віком до 3-х років після народження дитини?

93 nadya_grab  
ДОБРОГО ДНЯ. Я ПРАЦЮЮ, ЧЕРЕЗ ТРИ ТИЖНЯ Я МАЮ ІТИ В ДЕКРЕТ, АЛЕ ПРИ ЦЬОМУ, Я ПЛАНУЮ ІТИ ВЧИТИСЯ НА СТАЦІОНАР НА ПЛАТНУ ФОРМУ НАВЧАННЯ, З ВІЛЬНИМ ВІДВІДУВАННЯМ. В МЕНЕ ВИНИКЛО ПИТАННЯ ЧИ МОЖНА ВЧИТИСЯ І БУТИ ОПЛАЧУВАНОМУ ДИКРЕТІ, СТЕПЕНДІЮ МЕНІ ПЛАТИ НЕ БУДУТЬ.

92 Анет  
Добрый день! Я нахожусь в отпуске по уходу за ребенком по достижению ним шестилетнего возроста и беременна. Первому ребенку 22 сентября исполняется 4 года, и заканчивается срок декретного отпуска на основании медицинской справки, а срок родов второго ребенка тоже 22 сентября ( больничный лист выдадут 16 июля). Меня интересует, когда на работу нести больничный лист,сразу после получения или после 22 сентября, и будет ли он оплачиваться?!

1-10 11-20 21-30 ... 91-100 101-101
[30.04.2017]
Гроші за зекономлену субсидію. (0)
[30.04.2017]
Правило переїзду перехрестя з круговим рухом. (0)
[07.04.2017]
Допомога учасникам війни та бойових дій. (0)
[06.04.2017]
В Євросоюз без віз. (0)
[05.04.2017]
Пом'якшення обмеження на продаж готівкової валюти громадянам. (0)
[21.03.2017]
Побутові товари з гарантією тільки через касові апарати. (0)
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Будемо Вам вдячні за перегляд однієї реклами в розділі "Друзі сайта". Це буде оплатою за відповідь на Ваше запитання.
Пошук на сайті
120x90
Друзі сайта
Хороший дополнительный заработок без вложений. Неймовірно
Статистика
Друзі сайту
...
Відвідувачі онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаві статті
[12.03.2017]
Обмін пошкоджених купюр іноземної валюти. (0)
[31.01.2017]
Пенсія для учасників бойових дій. (0)
[18.10.2016]
Земля для кожного українця. (0)
[17.03.2015]
Нові правила отримання субсидії 2016. (0)
[28.02.2015]
Документи, які дійсні перетину кордону з дітьми. (0)
[10.01.2015]
Порядок отримання фізособами та юрособами інформації з Держреєстру прав на нерухомість. (0)
[21.12.2014]
Шокуючі іновації від Міністерства фінансів для економії державних коштів. (0)
[21.11.2014]
Пенсії та інші соцвиплати переселенцям з Донбасу. (0)
[08.11.2014]
Затверджено Умови прийому на навчання до вузів у 2015 році. (0)
[23.09.2014]
Гарантовані державою пільги учасникам АТО а також членам їх сімей. (2)