Сплата податку при продажу нерухомого майна залежить від декількох факторів. Наприклад, від періоду володіння таким майном. Відповідно до положень Податкового кодексу, не оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові будівлі та споруди, розташовані на такій земельній ділянці) за умови перебування такого майна у власності платника податку більше 3 років. Простіше кажучи, платити не доведеться, якщо ви не частіше разу на рік продаєте майно, яким володієте не менше 3 років.
Та коли Ви задумали продати нерухомість, яка знаходиться у Вашій власності менш 3 років, або це не перший продаж (обмін) за звітний рік, доведеться сплатити 5% прибуткового податку від суми угоди, але не нижче оціночної вартості такого майна. У такому ж процентному співвідношенні необхідно буде сплатити податок, якщо ви продаєте об'єкт нерухомості, не зазначений у п. 1 ст. 172 Податкового кодексу, або відчужує (обмінюєте) об'єкт незавершеного будівництва, так само як і проводите обмін об'єкта нерухомості на інший або кілька інших нерухомих об'єктів у разі отримання грошової компенсації. Якщо продаж або обмін проводиться нерезидентом-фізичною особою одного з об'єктів нерухомості, визначених і не визначених в п. 172.1 ст. 172 НК, відбувається частіше, ніж один раз протягом звітного податкового року, то сума податку збільшується до до 15% від суми угоди. Тобто, якщо продавець-іноземець протягом року продає більше ніж один об'єкт нерухомості, наприклад, квартиру та дачу, він повинен віддати в казну 15% від отриманого доходу. А якщо загальна сума отриманих таким нерезидентом-платником податків в звітному податковому періоді доходів перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, ставка податку становитиме 17% суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15%.
При спадкуванні нерухомого майна платити податок при продажу, навіть якщо не пройшло 3 роки Вашого володіння, не потрібно - раніше діючий «мораторій 3 - х років »з 1 січня 2012 р. був скасований.
Варто пам'ятати, що, відповідно до норм Цивільного кодексу, договір купівлі-продажу житлового будинку або квартири, а також іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. А це означає, що крім сплати податку з доходу від продажу, необхідно буде сплатити та інші витрати, пов'язані з посвідченням угоди нотаріусом. Як правило, нотаріуси беруть плату за свої послуги ( вона може коливатися від 500 до 2000 грн), а понад те ще необхідно буде сплатити 1% держмита від суми угоди. При цьому, за словами самих нотаріусів, сума за послуги в основному включає в себе вартість бланків, а також різних запитів з відповідних електронних реєстрів. Однак, якщо сума операції дуже велика, нотаріус на свій розсуд може не стягувати додаткову плату за свої послуги.
Податок також стосується і покупців. Відповідно до норм ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», покупець зобов'язаний сплатити до держскарбниці 1% від зазначеної в договорі вартості нерухомого майна.
Податок з продажу рухомого майна, наприклад, автомобіля, також має свою градацію, і його розмір варіюється, як і розмір прибуткового податку при продажу нерухомого майна. Згідно ст. 173.2 Податкового кодексу, при продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1%. Велику суму доведеться сплатити, якщо ви надумали продати інші види транспорту, а не ті, які перераховані в статті Податкового кодексу (наприклад, вантажний автомобіль), або якщо за звітний рік буде скоєно дві і більше продажу. В цьому випадку розмір прибуткового податку становитиме 15% від вартості угоди. Правда, це правило не поширюється на легкові автомобілі, якими забезпечуються інваліди, та автомобілі, які переходять у власність спадкоємців за законом - у цьому випадку податок не сплачується.
При оформленні договору купівлі-продажу в нотаріуса доведеться заплатити від 1 до 5% держмита. Мінімальний розмір держмита буде сплачуватися, якщо рухоме майно продається близьким родичам - дітям, чоловікові, батькам. Для всіх інших сума держмита становитиме 5%. Оплата ж пенсійного збору, як і у випадку з продажем-купівлею нерухомого майна, лягає на плечі покупця і складає 3% від вартості майна.
Сума зазначених у статті податків визначається до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу або міни та самостійно сплачується через банківські установи або особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, або особою, у власності якого знаходився об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. При цьому фізична особа зобов'язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.
Добрий день, я хочу продати квартиру, яка була подарована мені 5 років тому.Наскільки я розумію податок в моЄму випадку я не буду платит?Але якщо я зроблю офіційне перепланування квартири(добудую туалет і ванну), це якось може вплинути на суму податку?Дякую
Здравствуйте! Мама продаёт квартиру, которую ранее я купила, но оформила на неё так сложились обстоятельства - не могла тогда на себя оформить, деньги от продажи она даёт мне ( я ее дочь мне 33 года). Продажа планируется март-апрель этого года. Я живу в Англии с 19 сентября 2013 года по визе жены потому как мой муж коренной англичанин. Вопрос будет ли это относится к МК Ст.371 пункту 4.1 "у зв’язку з виїздом за межі України на постійне місце проживання"? Спасибо за совет .
Здравствуйте. Мой отец хочет купить квартиру у своей родной сестры, но квартира оформлена на ее мужа. (Период владения имуществом 5 лет) Сколько придется сплачивать налога при купле/продаже квартиры? И при переоформлении квартиры нужно ли сплачивать какие то налоги?
Відповідь: Доброго дня! Договір купівлі-продажу.
Статтею 172 ПКУ визначено порядок оподаткування операцій з продажу ( обміну) об'єктів нерухомого майна . П.172.1 цієї статті визначає , що дохід , отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку , квартири або їх частини, кімнати , садового ( дачного) будинку ... за умови перебування такого майна у власності платника податку понад трьох років , податком на доходи фізичних осіб не обкладається. Винятком з цього правила є майно , отримане у спадок.Якщо ж продати квартиру (будинок ) або інший об'єкт нерухомості вдруге за рік , або об'єкт , придбаний менше трьох років тому , то , згідно з п. 172.2 . , Він підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %.
На момент проведення операції нотаріусом у продавця на руках має бути акт оцінки об'єкта купівлі-продажу та квитанція про сплату податку на доходи фізичних осіб , якщо для такої оплати є підстави згідно з ПКУ . Якщо ж покупцем об'єкта нерухомості у фізичної особи буде юридична особа чи фізична особа -підприємець , то при оплаті покупки , вони утримають суму податку як податкові агенти , і відповідне підтвердження нададуть нотаріусу . Нерезиденти при продажу квартири або будинку (іншого об'єкта нерухомості) частіше одного разу на рік , або нерухомості, що належить їм три роки і менше, їм доведеться виділити в український держбюджет 15 % від доходу , а з суми, що перевищує 10 мінімальних заробітних плат , - 17 %.
Витрати покупця можна оцінити , як більш скромні , однак і про них не варто забувати при плануванні операції купівлі -продажу.
П.9 . статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування » фізичні особи - покупці нерухомого майна , якщо покупець не стоїть на черзі на отримання житла або якщо таке придбання відбувається не вперше , є платниками цього збору , а пунктом 10 статті 4 цього Закону встановлено ставку в 1 % від вартості об'єкта нерухомості , зазначеної в договорі.
Розмір держмита за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно становить 7 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян , що становить 119 гривень.
Это я понял,спасибо!!!обязательно ли договор дарения на автомобиль между родствениками удостоверяется у нотариуса?На сколько я знаю в гаи при регистрации или перерегистрации требуют квитанцию об оплате гос.пошлины.Если, все же у нотариуса не удоверяется,как же тогда перерегистрировать автомобиль?так же,как правильно толковать статью 719 ч.4 ЦКУ Договір дарування рухомих речей, які мають особливу цінність, укладається у письмовій формі. Передання такої речі за усним договором є правомірним, якщо суд не встановить, що обдаровуваний заволодів нею незаконно.?
Відповідь: Доброго дня! Автомобіль – рухоме майно, яке в той же час має особливу цінність, отже, відповідно до ч. 4 ст. 719 ЦКУ, договір дарування автомобіля укладається у письмовій формі. Але для реєстарції автомобіля у ДАІ слід укладати договір у письмовій нотаріально завіреній формі, що передбачено й Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» вiд 21.01.1993 № 7-93 . Відповідно до нього сума державного мита за посвідчення такого нотаріального договору дарування транспортного засобу становить 1% вартості авто, якщо транспортний засіб відчужується дітям, іншому з подружжя, батькам, або 5%, якщо автомобіль відчужується будь-якій іншій особі.
Здравствуйте!!!при заключении договора дарения на автомобиль между родственниками участники освобождаются от налога,а также согласно гражданского кодекса такой договор не подлежит обязательному удостоверению нотариусом,также его можно заключить усно.Но при перерегистрации в ГАИ требуют оплату гос.пошлины!!!Как на практике происходит и как поступить правильно.Спасибо
Відповідь: Доброго дня! Пункт 174.6 . статті 174 ПКУ говорить про те , що оподаткування доходу , зокрема майна , отриманого платником податку як подарунок , відбувається в тому ж порядку , що і майна , отриманого в якості спадщини . Виходячи з цього , прийняття в дар нерухомого майна від членів сім'ї першого ступеня споріднення , не обкладається податком на доходи фізичних осіб. З тієї ж нульовою ставкою оподатковується вартість подарунка і для інвалідів I групи , осіб, які мають статус дітей- сиріт або дітей , позбавлених батьківського піклування , а також дітей -інвалідів. Податковий кодекс України ( п.14.1.263 ) до членів сім'ї першого ступеня споріднення відносить батьків, подружжя і дітей платника податків. Отже , нерухомість , отримана в дар від цих родичів , не обкладається податком на доходи фізичних осіб. Подарунки від всіх інших родичів , у тому числі , від бабусь і дідусів , дядьком і тіткою , оподатковуються за ставкою 5 % від вартості такого подарунка. Ну , а якщо подарунок зробить нерезидент , то з вартості подарунка необхідно заплатити 15 % (а з перевищує розмір 10 мінімальних зарплат - все 17 %). Аналогічно , 15 % (або 17 % ) податку повинен буде заплатити і нерезидент , який отримав в подарунок будинок (квартиру ) від резидента.
Доброго дня. Минулого року я оформив попередній договір купівлі-продажу квартири в забудовника. При оформленні договору в нотаріуса я сплатив держмито в розмірі 1% від вартості квартири. При цьому ніякої квитанції про оплату від нотаріуса я не отримав! Продавець мене повідомив, що тепер при оформленні основного договору купівлі-продажу я повинен сплатити ще 1% у пенсійний фонд. Мене цікавить, чи відповідає це закону і чи правильно вчинив нотаріус не видавши мені ніякого підтвердження про сплату держмита? Як я тепер можу довести, що держмито я вже сплатив? Дякую!
Відповідь: Доброго дня! Відповідно до ст. 635 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (зі змінами та доповненнями, за текстом - Цивільний кодекс) попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, установлених попереднім договором. Істотні умови основного договору, не визначені попереднім договором, погоджуються у порядку, встановленому сторонами у попередньому договорі, якщо такий порядок не встановлено актами цивільного законодавства. Обов'язкове нотаріальне посвідчення попереднього договору законодавством не передбачено і проводиться лише за згодою сторін. Згідно з пп. «е» п. 3 ст. 3 Декрету КМУ «Про державне мито» від 21.01.93 р. № 7-93 (зі змінами та доповненнями, за текстом - Декрет № 7-93) за нотаріальне посвідчення договорів, які не підлягають оцінці, державне мито справляється у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Відповідно до ст. 657 Цивільного кодексу договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Нотаріальне посвідчення правочинів щодо відчуження житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцем знаходження (реєстрації) цього майна або за місцем знаходження (реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину (ст. 55 Закону «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-XII (зі змінами та доповненнями)). За посвідчення договорів відчуження житлових будинків, квартир, кімнат, дач, садових будинків, гаражів, а також інших об'єктів нерухомого майна, які перебувають у власності громадянина, що здійснює таке відчуження, згідно з пп. «а» п. 3 ст. 3 Декрету № 7-93 державне мито справляється у розмірі 1 % від суми договору, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, з урахуванням п. 48 Інструкції про порядок обчислення та сплати державного мита, затвердженої наказом ГДПІ України від 22.04.93 р. № 15 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до ст. 628 Цивільного кодексу сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору. Враховуючи вищезазначене, при укладанні попереднього договору одним з його елементів може бути положення про сплату покупцем згідно зі статтями 570, 571 Цивільного кодексу сум авансового платежу (завдатку) в рахунок сплати продавцю обумовленої суми договору. За нотаріальне посвідчення змішаних попередніх договорів державне мито має справлятися згідно з пп. «д» п. 3 ст. 3 Декрету № 7-93 як з договорів, що підлягають оцінці.
При укладанні та нотаріальному посвідченні основного договору купівлі-продажу нерухомості державне мито, сплачене за нотаріальне посвідчення попереднього змішаного договору, поверненню не підлягає, проте зараховується до сплати суми державного мита за нотаріальне посвідчення основного договору, якщо у такому основному договорі сторони посилаються на укладений попередній договір та визначають суму вже сплаченого авансового платежу (завдатку). Дермито сплачується в держбюджет на рахунок а не нотаріусу. Квитанція приложується до документів, які знаходяться у нотаріуса. Доказом того що було сплачено держмито є засвідчення нотаріусом договору.
Добрий день! Звертаюсь до вас з проханням - розяснити порядок оподакування при продажу квартири. Нас є три власники моя мама(резидент України), я і мій брат (громадяни Росії). Мамі належить 1/4 частка квартири по свідоцтву на право власності ще з радянських часів + 1/4 частка квартири належить в наслідок дарування від ії внучки в грудні 2011 року.Тернопільськи нотаріуси стверджують, що ця частка оподатковуеться 5%. До того ж вони стверджують, що навіть якщо ми з братом володіємо ( кожний по 1/4 частині квартири) більше 3 років і не продавали жодної нерухомості цього року, розмір нашого податку при продажу становитиме 15%. Хотілось би, при можливості, одержати відповідь з силками на ПКУ. З повагою, Григор`єва Ніна grinina47@gmail.com
Відповідь: Доброго дня! 1. Незрозуміло хто кому що подарував. ПКУ ст.172 Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна.
Пункт172.9. Дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Тобто для резидентів 0% якщо продається нерухомість 1 раз на рік та знаходиться у власності продавця не менше 3 років. Якщо друга продажа в поточному році, або нерухомість у власності продавця знаходиться менше 3 років - 5% від вартості.
2. Пункт172.9. Дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, встановленому для резидентів, за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, які перебувають у його власності менше трьох років, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується за ставками 15% та/або 17%.
Якщо дохід, отриманий нерезидентом від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, то такий дохід також оподатковується за ставками 15% та/або 17% залежно від доходу, отриманого в звітному місяці.
Якщо ж об'єкт нерухомості, зазначений у п.172.1 ст.172 Податкового кодексу, перебуває у його власності більше трьох років, то дохід від продажу такої нерухомості не оподатковується.
Добрый вечер! Я в этом году получила в наследство 1/4 часть дома своей бабушки как сказал нотариус до августа следующего года я должна оплатить 5% налога от полученного наследства. А если я буду продавать то потом придется еще платить и налог от продажи или нет?
Відповідь: Доброго дня! Ставка п’ять відсотків застосовується для будь якого майна для спадкоємців, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. Тобто, всі члени сім’ї, які не є батьками, чоловіком або дружиною чи дітьми (в тому числі всиновленими), при отриманні спадщини мають сплатити до державної скарбниці п’ять відсотків податку на доходи фізичних осіб. Сплата податку на спадщину здійснюється платником на підставі платіжного повідомлення, що вручається йому податковим органом. Термін сплати податку на спадщину - не пізніше трьох місяців з дня вручення повідомлення
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до складу загального річного доходу спадкоємця і відображається в його річній податковій декларації про майновий стан і доходи. Така декларація має бути подана до 1 квітня року, наступного за звітним. При спадкуванні нерухомого майна або якщо Ви отримали його в подарунок, платити податок при продажу, навіть якщо не пройшло 3 роки Вашого володіння, не потрібно - раніше діючий «мораторій 3 - х років »з 1 січня 2012 р. був скасований.
Доброго дня . У нас така ситуація : купляємо квартиру, але хазяїн квартири тільки що її успадкував який відсоток податку потрібно сплатити при купівлі- продажу 1 чи 5 % ? Дякую
Відповідь: Доброго дня! При спадкуванні нерухомого майна або якщо Ви отримали його в подарунок, платити податок при продажу, навіть якщо не пройшло 3 роки Вашого володіння, не потрібно - раніше діючий «мораторій 3 - х років »з 1 січня 2012 р. був скасований. Відповідно до норм ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», покупець зобов'язаний сплатити до держскарбниці 1% від зазначеної в договорі вартості нерухомого майна.
Уважаемая Марина. На таких украинских сайтах,как этот, Вам никто за бесплатно ничего не ответит,пока "хорошо" не попросите (в лучшем случае - отфутболят интеллигентно). Я думаю Вы, как украинка, должны понимать ментальность ваших бывших сограждан. С уважением, Глоб
Відповідь: Добрий день! Змушені Вас засмутити, пане глоб, але спеціалісти даного авторського проекту надають виключно безкоштовні відповіді на питання та консультації. Дуже просимо Вас не писати дурниці а краще допомагайте людям.