По-перше, з 1 січня в Україні перестав існувати фіксований податок - підприємці, які працюють на базарах, відтепер повинні отримати в податковій свідоцтво платника єдиного податку. Зробити це можна до 1 червня 2012 року - до цієї дати залишаються дійсні раніше видані свідоцтва та патенти старого зразка.
По-друге, продовжено термін переходу на «спрощенку»: заяву про перехід на єдиний податок з 1 січня 2012 року можна подати до 25 січня цього року.Причому в наступному році робити цього не доведеться - свідоцтво про сплату єдиного податку тепер зробили безстроковим. При цьому у підприємця залишилося право раз на рік міняти систему оподаткування - звертатися до податкової потрібно лише в цьому випадку.
По-третє, підприємців розділили на чотири групи, в одну з яких включили і юридичних осіб, які знову набули право працювати на спрощеній системі оподаткування.
По-четверте, змінилися ставки податків для різних груп, які тепер залежать від річного обороту, кількості найманих працівників та сфери діяльності (див. таблицю).
Ще одна зміна - покращили соцзахист підприємців, яким тепер надали право йти у відпустку або на лікарняний.
А найголовніша зміна - підприємцям-фізособам дозволили працювати з ПДВ і скасували заборону для юросіб відносити послуги спрощенців на валові витрати.
Як змінився податок
Для базару. Розмір ставки єдиного податку для 1-ї та 2-ї груп підприємців прив'язаний до мінімальної зарплати - 1074 гривні. Який конкретно відсоток від мінімалки потрібно платити, вирішують місцеві ради за місцем реєстрації підприємця. Для першої групи розмір єдиного податку складає від 1 до 10% від мінімальної зарплати, або від 10,74 до 107,4 гривні. Для другої - від 21,48 до 214,8 гривні. У Києві місцеві ради всіх районів прийняли рішення про те, що «єдиноподатники» першої та другої груп повинні платити максимум: 107,4 і 214,8 грн відповідно.
Крім податку, потрібно платити і Єдиний соціальний внесок (ОСВ) «за себе» у розмірі 34,7% від мінімальної зарплати (1073 * 34,7%) у розмірі 372,33 грн.Також ОСВ у розмірі від 36,76 до 49,70% (залежно від класу професійного ризику) повинен сплачуватися при нарахуванні зарплат найманих працівників і на кожного члена сім'ї, який бере участь у підприємницькій діяльності (у розмірі не менше мінімального внеску). У підсумку в 2012 році єдиний податок і ОСВ для підприємців другої групи разом узяті дають більшу суму, ніж у 2011 році.Згідно з розрахунками , якщо в минулому році «єдинники» другої групи (сама максимальна), зареєстровані в Києві, платили єдиний податок в середньому 412 грн, то цього року вони ж будуть платити 587 грн. Але є і хороша новина: від сплати ЄСВ звільнені інваліди та пенсіонери за віком, які отримують пенсію або соціальну допомогу.
Для тих, хто працює з юрособами. Третя і четверта група підприємців, що працює без ПДВ, зобов'язана платити 5% від обороту, а сам річний оборот для них обмежений 300 тисячами гривень. Наприклад, якщо він працює 10 місяців на рік і справи йдуть максимально добре, то в місяць потрібно заплатити 1500 грн.
Якщо ж такий підприємець реєструється платником ПДВ (при досягненні обороту в 300 тис. грн), то, крім податку на додану вартість, йому ще й потрібно віддати 3% від обороту (планка обмежена 3 мільйонами). У цьому випадку, якщо щомісяця оборот складає 100 тис. грн, до бюджету потрібно заплатити як мінімум 2 тис. грн. А якщо немає витрат на закупівлю товарів / послуг у інших платників ПДВ, то ця цифра збільшується до 18 700 грн.
Як ми ставали «єдиноподатниками»
Щоб перейти на спрощену систему оподаткування або продовжити свідоцтво платника єдиного податку, слід подати заяву до податкового органу за місцем реєстрації. Журналісти для експерименту відправилися до податкової Подільського району 5 січня - оскільки в цей день підприємці-спрощенці здають звіт за 4-й квартал. Ми очікували побачити серйозну черга з тих, хто звітує, і тих, хто подає заяву на наступний рік. Проте жодних проблем виявлено не було: здати звіт вдалося за 5 хвилин (перед нами було лише 2 людини), а на те, щоб купити бланк заяви (до речі, за нього просять 2,5 гривні), заповнити його і віддати в віконце, пішло ще близько 15 хвилин. Очевидно, податківці врахували досвід минулого року, коли підприємцям доводилося стояти в черзі по годині-півтори (здавали новий вид звітності, який через місяць скасували).
Так само порадувало те, що в податковій всюди розміщені інформаційні стенди з вичерпними відповідями на питання, працює відділ з роз'яснення законодавства, а інспектор, з яким ми зіткнулися в коридорі, не полінувався провести короткий лікнеп щодо заповнення заяви.
Терміни. Як ми писали вище, подати заяву можна до 25 січня. Фізособи - підприємці 1 і 2 групи, які подали таку заяву, стають платниками єдиного податку з першого числа найближчого місяця після отримання свідоцтва. А новостворені суб'єкти підприємницької діяльності 3 групи можуть працювати на єдиному податку з дня реєстрації. З загальної системи оподаткування на спрощену і навпаки можна перейти лише один раз на рік (не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу).
КВЕДи. Коди класифікації видів економічної діяльності змінилися з 1 січня.Нові роздруковані і висять на стендах, опубліковані на сайтах податкових (також можна завантажити на www.segodnya.ua в розділі «Корисності. Робота»).
Сплата податків. Розрахункові рахунки змінилися - старі бланки квитанцій не підходять. Нові параметри для заповнення квитанцій ми знайшли на стенді в районній податковій.
Оплата за січень і лютий здійснюється з 1 до 20 січня включно - один раз доведеться сплатити за 2 місяці (це стосується підприємців першої та другої групи). Нових свідоцтв поки ще не видають - бланки з'являться через місяць.Але до червня дійсні і старі.
Для роботи з ПДВ потрібен бухгалтер
Як бачимо, для підприємців першої та другої групи (працюють з фізособами) істотних змін не відбулося. А от для підприємців, які працюють з юрособами, порівняно з тим, що було до 1 квітня 2011 року, робота істотно ускладнилася.Нагадаємо, що до появи Податкового кодексу реєстрація платником ПДВ була справою добровільною, а єдиний податок в 200 грн включав в себе і внески до пенсійного фонду та соцстрах. Річний же оборот становив 500 тис. грн для всіх.
Тепер платити потрібно набагато набагато більше, а спрощена система (без необхідності сплати ПДВ) фактично закінчується на 300 тис. грн. Звичайно, це все ж краще, ніж заборона на роботу юросіб з єдинниками, який з'явився у квітні минулого року.
А от для роботи з ПДВ обов'язково потрібен бухгалтер - без спеціальної підготовки розібратися у всіх тонкощах цієї заплутаної податку дуже складно.Крім того, фахівець зможе правильно заповнити документи таким чином, щоб підприємець зміг претендувати на податковий кредит та відшкодування витрат з ПДВ. Тоді витрати, необхідні для ведення бізнесу (закупівля товару, оплата послуг, оренди, палива і так далі), будуть обходитися фактично на 20% дешевше.
Хто втратив право на «спрощенку»
Деякі підприємці, що працюють за спрощеною системою оподаткування зараз, втратили таку можливість. Відтепер на єдиному податку не можуть працювати нерезиденти (громадяни інших країн), пункти обміну валют, експортери / імпортери, продавці підакцизних товарів, ювеліри, фінансисти, управлінці, зв'язківці, антиквари, організатори гастролей і ряд інших підприємців, яких розробники законодавства порахували досить забезпеченими людьми , щоб ті платили податки на загальних підставах.
Також обмежили ріелторів: вони не мають права працювати на єдиному податку в разі здачі в оренду землі площею 0,2 гектара вище або житла площею понад 100 квадратних метрів. Крім того, всіх, хто працює на ринку нерухомості (оцінка, продаж, посередництво, оренда), віднесли до третьої групи, незалежно від їхнього річного обороту. Ну і, само собою, відмовлять у видачі свідоцтва в тому випадку, якщо є податковий борг.
Найважче стало працювати «атійшнікам» (послуги з інформатизації), які в минулому році навіть після 1 квітня могли працювати з юрособами за колишніми умовами (витрати на їх послуги списували на валові витрати підприємства). Для них збиралися прийняти окремий закон, який передбачає податкові пільги для цього виду діяльності, але відповідний законопроект поки що «зависло» в Раді. Поки що вони змушені писати заяви про перехід на спрощену систему 3 групи і платити 5% від зарплат (оборот у них зазвичай дорівнює доходу).
|