Інформація про право України

Головна » Статті » Договір

Дарча на квартиру. Як правильно подарувати нерухомість.
Хто і кому може дарувати нерухоме майно?

З питанням «хто ? » - Все просто . Будь-який громадянин має право подарувати об'єкт нерухомості , що законно належить йому . Законність власності повинна бути підтверджена правовстановлюючими документами.

А тепер відповімо на запитання «кому ? ». Зрозуміло , головною юридичною особливістю договору дарування є безоплатність. І, відповідно , подібні договори укладаються переважно між « своїми» : подружжям , родичами або дуже близькими друзями. Саме в таких , найбільш частих випадках , безплатність угоди не приховує в собі «подвійного дна» - мова дійсно йде про подарунок , який не приносить дарувальнику ніякої матеріальної вигоди. А взагалі , закон дозволяє дарувати нерухомість практично кому завгодно: фізичним та юридичним особам і навіть державі Україна або АР Крим . Існує лише одне обмеження: батько , опікун або усиновитель за законом не має права дарувати майно своїх дітей та / або підопічних.

Що ж до податків при даруванні нерухомості , то , якщо нерухомість дарується родичу першого ступеня споріднення (діти , батьки, подружжя ) - податок на доходи фізосіб платити не треба. Якщо ж одержувачем подарунка не є родичем першого ступення споріднення , то потрібно буде заплатити податок у розмірі 5 % від загальної вартості нерухомого майна .
Особливості оформлення договору дарування

Отже , за договором дарування дві сторони - дарувальник і обдаровуваний , - укладають між собою угоду , в результаті якої дарувальник безоплатно передає (відразу ж або в майбутньому) обдаровуваному своє майно. Якщо в договорі прописані  майнові чи немайнові дії обдаровуваного на користь дарувальника , то такий документ вже не може бути договором дарування .

Договір дарування може вважатися укладеним тільки з моменту передачі майна ( на відміну від  договору купівлі -продажу, який укладається з моменту держреєстрації). Офіційне прийняття дару - це вручення обдаровуваному документів , що засвідчують його право власності на нерухомість. Крім того , обдоровуваному можуть бути вручені інші документи або ключі від об'єкта , в якості символу предмета договору .
Розірвання договору і термін позовної давності

Договір дарування можна розірвати , якщо обдаровуваний здійснить умисний злочин проти дарувальника. Злочин може бути скоєно як проти життя , або здоров'я дарувальника , так і проти його власності. Сюди ж відносяться злочини проти близьких родичів дарувальника - батьків , дітей , чоловіка. Наприклад , якщо «вдячний » обдаровуваний умисно вбиває дарувальника , то спадкоємці мають право вимагати розірвати договір дарування .

Ще одна важлива особливість договору дарування - строк позовної давності. За договором дарування цей термін встановлюється тривалістю в 1 рік (на відміну від загальної позовної давності - трирічної ) . Протягом цього року будь-яка особа (не тільки дарувальник і обдаровуваний ) може звернутися до суду у разі , якщо його інтереси порушені укладенням договору дарування .
Основні етапи оформлення дарчої

Як уже згадувалося на початку статті , на сьогоднішній день доступ до Держреєстру мають нотаріуси та держреєстратори . Таким чином , нотаріус має і право перевірки об'єкта до оформлення угоди , і право оновлення інформації в реєстрі після її завершення. У новому єдиному реєстрі містяться дані про права власності , власників, іпотеці , заставах і арештах , зібрані з декількох реєстрів , що існували раніше.

При даруванні нерухомого майна угода оформляється в чотири наступних етапи:

1 . Перевірка нотаріусом паспортів громадян, які бажають оформити договір дарування , і всіх документів на об'єкт нерухомості , що передається в дар . Нотаріус повинен з'ясувати , чи можна приступати до оформлення угоди. У процесі з'ясування він може зробити запит в БТІ , при необхідності уточнення будь-яких моментів.

2 . Відомості про власника об'єкта нерухомості ( дарувальника ) вносяться до держреєстру . Для цього дарувальник повинен написати заяву , де буде вказана вся необхідна інформація про нього і про об'єкт , а також оплатити послугу внесення цих відомостей. Нотаріус заповнює рішення про держреєстрацію і картку про прийом заяви. Після того , як будуть перевірені наявність арешту , заборони відчуження та іпотеки над об'єктом , нотаріус приступає до оформлення дарчої .

3-4. На третьому етапі укладається договір дарування . А на четвертому , заключному , інформація про нового власника вноситься до держреєстру , а самому цьому власнику видається витяг , яке підтверджує його право власності на нерухомість. Обидва ці етапи відбуваються протягом одного дня. Сторони вивчають проект договору , поки нотаріус вносить до реєстру інформацію про дарувальника .
Як подарувати частину квартири?

Порядок дарування частини квартири залежить від форми власності. Якщо житлоплощу знаходиться у спільній частковій власності (кожен власник володіє певною частиною ) , то можна подарувати свою частину не просячи згоди інших власників . Але якщо загальна власність є спільною , то потрібно буде отримати згоду всіх інших співвласників жилплощі. Якщо житлова площа є спільною власністю подружжя , то один з них має право подарувати свою частину тільки за наявності письмової згоди чоловіка або дружини. Такі згоди теж оформляються у нотаріуса.

Як подарувати квартиру з прописаними в ній людьми?

Якщо в квартирі , яку дарують , тимчасово зареєстровані треті особи , це не може перешкодити оформленню договору дарування - просто в договорі буде фігурувати пункт , який вказує на те , що на момент підписання договору в даній квартирі прописані люди. За обопільною згодою обох сторін , можна відзначити в договорі , що обдаровуваний здійснить які-небудь дії майнового характеру на користь прописаних людей , або ж утримається від цих дій. Під діями майнового характеру тут мається на увазі передача грошей , виплата грошової ренти , право користування дарунком чи його частиною , передача будь-якого майна у власність та ін

Чого побоюватися при укладенні договору дарування ?

Основна частина проблем , що виникають при угодах дарування , відбувається через прагнення громадян піти від податків . Тобто , коли договір дарування є прикриттям для угоди купівлі -продажу. У цьому випадку існує безліч ризиків , в результаті яких « одаровуваний » може залишитися і без грошей, і без нерухомості - тому краще не пускатися в такі сумнівні афери.
Категорія: Договір | Додав: administrator (23.12.2013)
Переглядів: 79326 | Коментарі: 31 | Теги: Договір дарування, подарувати нерухомість, Дарча, на квартиру | Рейтинг: 2.1/27
Всього коментарів: 30
30 dozak777  
0
Доброго дня! Батько бажає оформити дарчу на квартиру на сина. Чи не можете підказати, які саме витрати будуть необхідні при оформленні. Чи на даний момент існує податок на майно чи ні? Дякую!

29 Chevas05  
0
чи можна укласти договір дарування на частку квартири при відкритій спадщині на іншу частину квартири

28 anatoliivna1965  
0
чи потрібно прописуватись у подарованій квартирі

27 homebureau86  
0
Доброго дня! Було оформлено дарування квартири півроку тому. Під час оформлення, нотаріус ані словом не згадав про податок на дарування. З податкової жодних повідомлень не надходило. Лише зараз випадково почув про цей податок. Скажіть, будь ласка, на протязі якого часу слід було заплатити податок, на підставі яких документів і з якого моменту починає нараховуватись пеня за несвоєчасну оплату податку. Дякую!

25 zhvaniya78  
0
договір дарування будинка з батька на дочку.

24 zhvaniya78  
0
Чи потрібно приватизувати будинок в селі щоб подарувати. Будинок не приватизований . Є такі документи право на власність на житлавий будинок 15.10.97р. технічний паспорт 29.11.2013р. Є оцінка будинку. зроблена в червні 2015р Чи може батько подарувати дочці будинок без приватизації його. адже нам сказали щоб ми спочатку приватизували будинок а потім тільки дарували . А ми хочемо щоб бать написав договір на даруваня а потім зробити новій технічній паспорт, і право на власність на будинок а потім приватизацією займатися підскажіть будьласка!!!!!!!!!!!

23 hess1983  
0
Вітаю ! Запитання до Вас.У квартирі проживає власник дідусь, та його співмешканка,щоб не скучно було),яка не прописана , вже мабуть років 8. Десь три,чотири роки тому оформлена дарча у держ. нотаріуса, але вирішили з нотаріусом щоб не позбавляти комунальних пільг дідуся, дарчу після оформлення не реєструвати(де саме реєструвати , сам не знаю ). Чи може, жіночка що проживає з дідусем можна сказати в цивільному шлюбі,пред*явити якесь право на частку нерухомості, після оформленої дарчої. І де потрібно її після нотаріуса заносити для реєстрації чи як? Вибачаюсь за некомпетентність.

22 small_tr  
0
Доброго дня.
Підкажіть будь-ласка, як зробити дарчу на один поверх будинку 100кв.м. Даруэ мама доньці. Будинок в власності матері, батько помер. Приписані мати і дві доньки. Як оцінити вартість даровизни? Які документи потрібні? Чи можливо зробити дарчу без права продажу? Скільки приблизно буде коштувати загалом офомлення документів дарчоі?

21 Іванна  
0
Доброго дня! Підкажіть будь ласка, у батьків у спільній сумісній власності є будинок 160 кв.м. та земля під ним 0,176 га. Вони хочуть подарувати мені частину будинку площею 100 кв.м мені, а інші 60 кв. м. брату. Чи можливо так розділити будинок та землю? І як? Дякую?

18 zaq  
0
Доброго дня!
Всі нотаріуси вимагають зробити оцінку частки квартири, яку я хочу подарувати повнолітньому сину. Пояснюють це тим, що від суми оцінки залежить сума держмита. Чи праві нотаріуси?
Відповідь: Доброго дня!
На даний час немає остаточного роз"яснення, щодо оцінки майна для оплати держмита. Тому нотаріуси керуються рішеннями методичної ради нотаріусів в кожній області. В рішеннях зазначають:
 Для посвідчення договору дарування : а ) житлового будинку/квартири : згідно з пунктом 5 Інструкції про порядок
обчислення та справляння державного мита , затвердженої наказом
Міністерства фінансів України від 07.07.2012 No 811 , розмір
державного мита , розраховується виходячи із суми договору , але не нижче оціночної вартості такого майна . З урахуванням положень
Порядку проведення оцінки , а саме вказівки «крім дарування» , у
випадку оформлення договору дарування будинку/квартири вважаємо за
можливе прийняття звіту про оцінку , виконаного суб'єктами
оціночної діяльністі за спеціалізацією 1.1-1. 7 у межах напряму 1 і спеціалізаціями 2. 1 та 2. 2 у межах напряму 2 інформація про якого включена до Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності.
Тобто оцінку вимагати, але не податкову (дорогу) а звіт про оцінку (дешевше).

19 Оксана1756  
0
хм...згідно законодавства дарування нерухомості родичам першої черги відбувається безкоштовно....де ви знайшли таких нотаріусів cool ?

20 zaq  
0
Славутич, Чернігів. До двох ходила особисто, іншим телефонувала - всі говорять, що потрібно робити оцінку тієї частки, що хочу подарувати. Питаю навіщо, це ж сину, кажуть від цього залежить сума держмита.

26 rosokha-k  
0
цілий київ таких нотаріусів, консультувалася у декількох і всі як один говорять про мито в 1%

1-10 11-20 21-27
[30.04.2017]
Гроші за зекономлену субсидію. (0)
[30.04.2017]
Правило переїзду перехрестя з круговим рухом. (0)
[07.04.2017]
Допомога учасникам війни та бойових дій. (0)
[06.04.2017]
В Євросоюз без віз. (0)
[05.04.2017]
Пом'якшення обмеження на продаж готівкової валюти громадянам. (0)
[21.03.2017]
Побутові товари з гарантією тільки через касові апарати. (0)
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Будемо Вам вдячні за перегляд однієї реклами в розділі "Друзі сайта". Це буде оплатою за відповідь на Ваше запитання.
Пошук на сайті
120x90
Друзі сайта
Хороший дополнительный заработок без вложений. Неймовірно
Статистика
Друзі сайту
...
Відвідувачі онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаві статті
[12.03.2017]
Обмін пошкоджених купюр іноземної валюти. (0)
[31.01.2017]
Пенсія для учасників бойових дій. (0)
[18.10.2016]
Земля для кожного українця. (0)
[17.03.2015]
Нові правила отримання субсидії 2016. (0)
[28.02.2015]
Документи, які дійсні перетину кордону з дітьми. (0)
[10.01.2015]
Порядок отримання фізособами та юрособами інформації з Держреєстру прав на нерухомість. (0)
[21.12.2014]
Шокуючі іновації від Міністерства фінансів для економії державних коштів. (0)
[21.11.2014]
Пенсії та інші соцвиплати переселенцям з Донбасу. (0)
[08.11.2014]
Затверджено Умови прийому на навчання до вузів у 2015 році. (0)
[23.09.2014]
Гарантовані державою пільги учасникам АТО а також членам їх сімей. (2)