Інформація про право України

Головна » Статті » Державна влада

Як не стати "клієнтом" Антимонопольного комітету?
Уявімо таку ситуацію. Ви - успішний бізнесмен, Ваші компанії роблять на рік оборот більше одного 1 млн. євро або на їх рахунку значаться активи такої ж вартості. Вітаємо, Ви також потенційний клієнт Антимонопольного комітету України!
А це означає пильність, пильність і ще раз пильність! Як тільки у Вас з'явитися непереборне бажання придбати підприємство з такими ж фінансовими показниками, варто негайно визначити загальну вартість Ваших активів (або обсяги оборотів) за попередній рік, а також вартість активів (або обсяги оборотів) Вашого контрагента за такою корпоративної операції.Якщо сума склала, ні багато, ні мало 12 мільйонів євро - призупинитеся, згідно з нормами законодавства України, запланована угода є концентрацією і вимагає отримання Вами попереднього дозволу АМКУ. І це ще нічого, оскільки мета виправдовує засоби, і заради зміцнення своїх позицій на певному ринку не шкода витратити деяке час і гроші, щоб дотриматися формальності.
Але розглянемо і інший випадок. Ваша компанія не приносить багатомільйонний прибуток, справи йдуть спокійно, Ви отримуєте стабільний прибуток, чого, в принципі, достатньо, щоб радіти життю і забезпечити сім'ю. І раптом Ви наважуєтеся піднести подарунок своїй дружині, зробивши її співвласницею невеликого салону краси. Здавалося б, скромний бізнес, і ні про яку концентрації мови бути не може. Але це тільки на перший погляд.Антимонопольний комітет підійшов до цього питання трохи глибше, і встановив, що при визначенні фінансових показників (більше 1 млн. євро окремо у покупця і об'єкта придбання, і разом 12 млн. євро за попередній рік) в рахунок приймаються не тільки показники самого покупця і підприємства , що купується, а й показники осіб, пов'язаних з ними відносинами контролю.
"Клієнтом" АМКУ може стати кожен
Оскільки відносини контролю між юридичними і фізичними особами, відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції", можуть виникати в результаті найрізноманітніших зв'язків, ми розглянемо для вказаної вище ситуації всього кілька прикладів відносин контролю.
Отже, Ваша дружина з одного боку (покупець) і 50% корпоративних прав салону з іншого боку (об'єкт придбання). Обчислюючи показники покупця, Вам слід врахувати вартість активів або оборотів від реалізації за попередній купівлі рік таких осіб:
- Вашого власного підприємства (тому що тут є родинний зв'язок чоловік - дружина);
- ТОВ "ХХХ", де, як виявилося, директор Вашого підприємства також є керівником (зв'язок через суміщення директором керівних посад);
- Засновників ТОВ "ХХХ" з часткою 50% і більше (зв'язку через володіння частками, акціями);
- Інших підприємств, в яких ТОВ "ХХХ" або його засновники володіють частками / акціями в розмірі 50% і більше (зв'язку через володіння частками, акціями).
Вивчивши уважно надане в Законі визначення відносин контролю, Ви зрозумієте, що ланцюжок таких зв'язків може тривати ще дуже і дуже довго.Хоча не зовсім зрозуміло, про який власне контролі між Вашою дружиною та іншими підприємствами засновників ТОВ "ХХХ" може йти мова.
Визначаючи показники салону, Ви також повинні будете врахувати зв'язку його директора та іншого співзасновника з часткою 50%. А там, дивись, виявиться, що співзасновник салону не така вже й проста панночка, а дочка того самого успішного бізнесмена, про який ми згадували на початку статті.Так і назбирали по мільйону у кожного і 12 мільйонів разом.
Ось і виходить, ні в чому не винний, досить скромна людина, зобов'язаний пройти непросту процедуру отримання дозволу АМКУ, купуючи лише 50% скромного салону краси. І все тому, що по виключно формальними ознаками, такий правочин кваліфікується як концентрація, тобто може спричинити за собою монополізацію певного сектора економіки.
Хід в обхід
Але, як мовиться, не нам судити вітчизняного законотворця, а краще зробити висновки. Тепер зупинимося трохи на відповідальності, яка загрожує тим, хто наважується на концентрацію в обхід АМКУ.
Ні для кого не секрет, що українці, навчені гірким досвідом все ще не викорененою бюрократії та корупції, часто діють за принципом "простіше заплатити штраф, ніж довго і нудно проходити процедуру отримання будь-яких дозволів". Чи варто керуватися таким принципом у разі концентрації, вирішуйте самі.
Стаття 52 вищезгаданого Закону говорить, що за порушення вимоги отримати дозвіл АМКУ на концентрацію, можуть бути застосовані штрафні санкції в розмірі до 5% річного доходу групи компаній, які пов'язані між собою відносинами контролю. Звичайно, Ви скажете, що АМКУ не в змозі простежити кожну угоду, яка потребує дозволу на концентрацію, а тому є чималий шанс проскочити непоміченими.
Воно-то так, але не слід забувати, що в кожного успішного бізнесмена є "доброзичливці" і просто конкуренти, яким, дуже до речі, може стати відомо про Вашу незаконній оборудці. І повірте, це досить ефективний спосіб "зменшити у Вас жару" і створити, м'яко кажучи, клопоту не на один рік. Що для цього потрібно? Усього лише повідомити про таку операцію Антимонопольному комітету, а він вже зробить свою справу, підключивши, при необхідності, інші держоргани. І якщо все-таки буде виявлено порушення Вами антимонопольного законодавства, застосування штрафу може виявитися не таким сумним звісткою, як звістка про можливість визнати укладений Вами договір купівлі-продажу корпоративних прав недійсним з усіма витікаючими наслідками.
Разом з тим, незважаючи на трохи песимістичний стан речей, всі пов'язані з концентрацією процеси і ризики в жодному разі не повинні стати перепоною для стрімкого розвитку справи всього Вашого життя. Насправді, отримати дозвіл АМКУ на концентрацію не так вже й складно, якщо, звичайно, підійти до цього питання відповідально і вчасно звернеться до кваліфікованих фахівців. Тому, панове бізнесмени, розвивайтеся на здоров'я!
P.S. Переконливе прохання не використовувати інформацію цієї статті в якості інструкції з визначення наявності або відсутності концентрації. Кожна окрема угода купівлі-продажу корпоративних прав вимагає глибокого юридичного аналізу, оскільки законодавством передбачена маса нюансів.
Категорія: Державна влада | Додав: administrator (05.10.2011)
Переглядів: 3894 | Теги: договір комітет, дозвіл | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
[30.04.2017]
Гроші за зекономлену субсидію. (0)
[30.04.2017]
Правило переїзду перехрестя з круговим рухом. (0)
[07.04.2017]
Допомога учасникам війни та бойових дій. (0)
[06.04.2017]
В Євросоюз без віз. (0)
[05.04.2017]
Пом'якшення обмеження на продаж готівкової валюти громадянам. (0)
[21.03.2017]
Побутові товари з гарантією тільки через касові апарати. (0)
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Будемо Вам вдячні за перегляд однієї реклами в розділі "Друзі сайта". Це буде оплатою за відповідь на Ваше запитання.
Пошук на сайті
120x90
Друзі сайта
Хороший дополнительный заработок без вложений. Неймовірно
Статистика
Друзі сайту
...
Відвідувачі онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаві статті
[12.03.2017]
Обмін пошкоджених купюр іноземної валюти. (0)
[31.01.2017]
Пенсія для учасників бойових дій. (0)
[18.10.2016]
Земля для кожного українця. (0)
[17.03.2015]
Нові правила отримання субсидії 2016. (0)
[28.02.2015]
Документи, які дійсні перетину кордону з дітьми. (0)
[10.01.2015]
Порядок отримання фізособами та юрособами інформації з Держреєстру прав на нерухомість. (0)
[21.12.2014]
Шокуючі іновації від Міністерства фінансів для економії державних коштів. (0)
[21.11.2014]
Пенсії та інші соцвиплати переселенцям з Донбасу. (0)
[08.11.2014]
Затверджено Умови прийому на навчання до вузів у 2015 році. (0)
[23.09.2014]
Гарантовані державою пільги учасникам АТО а також членам їх сімей. (2)