З ростом мінімальної заробітної плати в Україні до 3200 грн бізнес очікує зміни в сфері оподаткування.
Прийняття Верховною Радою законопроекту №5130, який передбачає підвищення "мінімалки" означає, що база оподаткування автоматично зросте, хоча самі податкові ставки не зміняться.
Якщо враховувати те, що бюджетом збираються встановити рівень мінімальної заробітної плати в розмірі 3 200 грн, то сума Єдиного соціального внеску (ЄСВ) до Пенсійного фонду буде дорівнює 22% від" мінімалки "- 704 грн на місяць, незалежно від отримання прибутку.
Таким чином, виходить, що для більшості підприємців розмір цього збору збільшиться майже в два рази. Адже раніше він становив 352 гривні. Стільки будуть платити в наступному році тільки платники податку 1-ї групи (0,5 від мінімального розміру страхового внеску).
Фізичні особи-підприємці, за винятком тих, які перебувають на єдиному податку 1-ї групи, з 2017 року будуть зобов'язані платити ЄСВ в тому числі за місяці, в яких вони не отримали доходу. Навіть якщо фізособа-підприємець перебуває на загальній системі оподаткування і не веде бізнес (так звані нульовки). Тому юристи радять в терміновому порядку закрити "неживі" ФОП до кінця грудня.
Збільшення мінімальної заробітної плати торкнеться і підприємців, які використовують найману працю, тобто 2-й і 3-ї груп, оскільки вони сплачують за найманих працівників зарплатні податки, прив'язані до розміру заробітної плати. Мінімальний страховий внесок за найманого працівника з 1 січня буде дорівнює 704 грн, а мінімальна загальне податкове навантаження на одного працівника з трудовою книжкою складе приблизно 1344 грн / місяць.
З прийняттям нового розміру мінімальної заробітної плати зросте розмір єдиного податку, що підлягає до сплати. На ФОП 3-ї групи платників єдиного податку її збільшення не вплине, оскільки розмір податку, який вони платять, визначається в залежності від отриманого доходу (5% від виручки).
Інакше йдуть справи для інших груп. Так, єдиний податок для платників 1-ї групи становить 10% від мінімальної заробітної плати (тобто збільшиться до 320 грн), 2-ї групи - 20% (зросте до 640 гривень).
Виросте також обсяг деяких штрафів за порушення трудового законодавства. Наприклад з 1 грудня вже діє штраф в 30 мінімальних зарплат за кожного працівника за наступні порушення:
- Допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору;
- Оформлення працівника на неповний робочий час в разі фактичного виконання роботи за повний робочий час.
Життя приватних підприємців може ще трохи змінитися в 2017 році, якщо буде остаточно прийнятий законопроект Міністерства фінансів № 5368. Зокрема, він передбачає для підприємців можливість канікул з податку на чистий прибуток терміном на п'ять років. Основна умова - оборот не повинен перевищувати 3 млн грн на рік. Це може бути, наприклад, підприємець, у якого є ларьок. Хоча таких бізнесменів тимчасове скасування податку на прибуток навряд чи зацікавить, оскільки вони і так мінімізують цей показник.
Ще одне податкове нововведення може бути пов'язано з тим, що зараз активно мусується питання про скасування пільг для фізичних осіб-підприємців, що займаються аграрним бізнесом.
|