Інформація про право України

Головна » Статті » Зарплати та пенсії

Податкова пільга.
Механізм її надання з'явився ще в 2004 році. І після введення в 2011 році Податкового кодексу практично не змінився. Пільга допомагає економити на сплаті податку на доходи фізичних осіб. Вона виступає у вигляді своєрідного неоподатковуваного мінімуму: сума пільги віднімається з доходу і тільки після цього він обкладається податком на доходи фізичних осіб.
Розмір цього мінімуму встановлено у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня (в розрахунку на місяць). Оскільки прожитковий мінімум визначається щороку, розмір податкової пільги теж щороку змінюється. 
У 2013 році сума обмеження становить 1 тисячу 610 гривень. Таким чином, податковою пільгою зможуть користуватися люди, чия місячна зарплата виявиться менше 1 тисячі 610 гривень. Для порівняння: у 2012-му граничний розмір зарплати становив 1 тисячу 500 гривень.
Зазначимо, що при розрахунку пільги використовується мінімум, встановлений на 1 січня, і протягом року її розмір не змінюється, незважаючи на подальше зростання прожиткового мінімуму.
Щоб скористатися пільгою, потрібно подати за місцем роботи письмову заяву та документи, що підтверджують таке право. Місце роботи, де людина бажає отримувати пільгу, віна вибирає сам.
Ще необхідно запам'ятати, що податкова пільга починає застосовуватися тільки з дня отримання працедавцем заяви та підтверджуючих документів. Цей момент не стосується держслужбовців, яким не треба подавати заяву, потрібні тільки підтверджують документи. .
Як надається податкова пільга? Її сума щомісяця вираховується з зарплати. І тільки після цього нараховується податок.
Пояснимо на прикладі.
Припустимо, зарплата у людини 1490 гривень. Це в межах встановлених обмежень, значить, він має право на пільгу. Податком обкладається заробіток, з якого вже втримали єдиний соціальний внесок - 3,6 відсотка.
Підрахуємо суму соціального внеску:
1490 гривень х 3,6 відсотка (єдиний соціальний внесок) = 53 гривні 64 копійки.
Віднімемо її з зарплати:
1490 гривень - 53 гривні 64 копійки = 1436 гривень 36 копійок.
Тепер підрахуємо суму податку (який становить 15 відсотків) без застосування пільги:
1436 гривень 36 копійок х 15% = 215 гривень 45 копійок.
Таким чином, після вирахування єдиного соціального збору і податку людина на руки отримав би 1220 гривень 91 копійку. Але це без урахування податкової пільги.
А тепер порахуємо податок з урахуванням пільги. Спочатку віднімемо її із зарплати, з якої вже втримали соціальний збір:
1436 гривень 36 копійок - 536 гривень 50 копійок = 899 гривень 86 копійок.
Розрахуємо прибутковий податок у розмірі 15 відсотків:
899 гривень 86 копійок х 15% = 134 гривні 98 копійок.
Значить, з урахуванням податкової пільги працівник отримуватиме на руки 1301 гривню 38 копійок, що майже на 81 гривню більше, ніж без застосування пільги.
Існує ряд умов, що обмежують отримання податкової пільги.
По-перше, вона застосовується тільки до зарплати. При отриманні доходів від підприємницької або іншої незалежної професійної діяльності (нотаріуси, адвокати і так далі) податковою пільгою скористатися не можна.
По-друге, податкова пільга застосовується до нарахованої місячної заробітної плати, якщо її розмір не перевищує певну кодексом суму. Сума обмеження складає помножений на коефіцієнт 1,4 і округлений до 10 гривень прожитковий мінімум для працездатної особи, встановлений на 1 січня звітного року.
Граничний розмір зарплати визначається щорічно (виходячи з прожиткового мінімуму на 1 січня) і не змінюється протягом року. У 2012-му сума обмеження складає 1500 гривень. Таким чином, цього року податковою пільгою можуть користуватися люди, чиї місячні зарплати виявляться менше 1500 гривень. Для порівняння: в 2011-м граничний розмір зарплати становив 1320 гривень.
Важливо знати, що кодекс розширив можливості отримання податкової пільги для сімей з дітьми, в тому числі дітьми-інвалідами. А саме: для одного з батьків граничний розмір зарплати, який дає право на пільгу, збільшується залежно від кількості дітей. Припустимо, в сім'ї двоє дітей. Для одного з батьків сума обмеження складе не 1500, а вже 3000 гривень (по 1500 на кожну дитину). А ось другий батько зможе користуватися податковою пільгою тільки на загальних підставах: якщо його зарплата не перевищує 1500 гривень.
По-третє, податкову соціальну пільгу можна отримати тільки на одному місці роботи. І необов'язково на основному, де знаходиться трудова книжка. Якщо людина працює в кількох місцях, він сам повинен вибрати, де йому вигідніше скористатися пільгою, і подати письмову заяву.
По-четверте, пільга не може застосовуватися до зарплати, яку людина отримує одночасно з виплачуваними з бюджету стипендією, грошовим або майновим забезпеченням учня, студента, аспіранта, ординатора, ад'ютанта, військовослужбовця ...
Люди, які містять двох і більше дітей до 18 років, користуються 100-відсотковою податковою пільгою на кожну дитину. Наприклад, для матері двох дітей пільга становитиме не 536 гривень 50 копійок, а 1073 гривні, трьох дітей - 1609 гривень 50 копійок і так далі ...
Правом на «дитячу» податкову пільгу користуються обоє батьків. Але тільки в тому випадку, якщо їхня зарплата не перевищує встановлену кодексом межу.І, як ми вже сказали, для одного з батьків обмеження по зарплаті встановлюється з урахуванням кількості дітей, а для іншого - без.
Пояснимо на прикладі родини з двома дітьми.
Для одного з батьків сума обмеження по зарплаті встановлюється відповідно до кількості дітей - 1500 гривень на кожного:
1500 гривень х 2 = 3000 гривень.
Значить, один з батьків зможе скористатися «дитячої» податковою пільгою, якщо його зарплата буде менше 3 тисяч гривень, а інший, - якщо його заробіток не перевищує звичайний межа - 1500 гривень.
Припустимо, батько заробляє 2 500 гривень на місяць, а мати - 1200 гривень. В такому випадку використовувати право на підвищення граничного розміру зарплати для застосування пільги в залежності від кількості дітей вигідніше батькові. І тоді він отримає право на підвищену пільгу як батько двох дітей.
Пільга надається на кожну дитину. У нього двоє дітей, значить, сума пільги складе:
536 гривень 50 копійок х 2 дітей = 1073 гривні.
Перш ніж розрахувати податок, із зарплати батька віднімуть єдиний соціальний внесок в розмірі 3,6 відсотка - 90 гривень:
2500 гривень - 90 гривень = 2410 гривень.
А потім вирахують суму соціальних пільг:
2410 гривень - 1073 гривні = 1337 гривень.
Таким чином, в якості податку батько заплатить:
1337 гривень х 15% = 200 гривень 55 копійок.
Без пільг йому довелося б внести 361 гривню 50 копійок.
Оскільки зарплата матері (1200 гривень) нижче звичайного обмеження (1500 гривень), вона теж зможе користуватися пільгою на двох дітей. І сума пільги також складе 1073 гривні. При більш високій зарплаті, наприклад в 2000 гривень, пільга не покладалася б.
Перелік документів, які необхідно надати роботодавцю, зазначений у Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженому Кабінетом міністрів. Так, у вищевказаному прикладі батьки, які мають двох дітей (або більше) у віці до 18 років, крім заяви про застосування пільги, повинні подати копію свідоцтва про народження дитини (дітей) або документа, що підтверджує встановлення батьківства.
Податковим кодексом передбачено також підвищений розмір пільги, якою можуть скористатися багато громадян (див. перелік).
Людині, яка має дві підстави (і більше) для отримання податкової пільги (наприклад, як Герой України та чорнобилець першої категорії), надається тільки одна пільга - більшого розміру.
Кому надається пільга в розмірі 150 відсотків (в 2012 році становить 804 гривні 75 копійок):
* Особам, які належать до першої та другої чорнобильським категоріям.
* Учням, студентам, аспірантам, ординаторам, ад'юнктам.
* Інвалідам I і II груп (в тому числі інвалідам з дитинства).
* Особам, яким була присуджена довічна стипендія як громадянам, постраждалим від переслідувань за свою правозахисну діяльність (включаючи журналістів).
* Учасникам бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, на кожну дитину віком до 18 років 150-відсоткова пільга надається таким особам:
* Одиноким матерям або батькам, вдовам або вдівцям, опікунам та піклувальникам;
* Особам, які утримують дитину-інваліда (на кожну таку дитину).
Кому надається пільга в розмірі 200 відсотків (в 2012 році становить 1073 гривні):
* Героям України, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, повним кавалерам ордена Слави чи ордена Трудової Слави, особам, нагородженим чотирма і більше медалями «За відвагу».
* Учасникам бойових дій під час Другої світової війни, а також особам, які в цей час працювали в тилу, інвалідам I і II груп з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ».
* Колишнім в'язням концтаборів, гетто та інших місць примусового утримання під час Другої світової війни, особам, визнаним репресованими чи реабілітованими.
* Особам, насильно вивезеним з СРСР під час Другої світової війни на територію держав, які перебували в стані війни з СРСР або були окуповані фашистською Німеччиною та її союзниками.
* Особам, які перебували на території блокадного Ленінграда з 8 вересня 1941 року по 27 січня 1944 року.
Категорія: Зарплати та пенсії | Додав: administrator (09.02.2012)
Переглядів: 21160 | Теги: податкова пільга, зарплата | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
[30.04.2017]
Гроші за зекономлену субсидію. (0)
[30.04.2017]
Правило переїзду перехрестя з круговим рухом. (0)
[07.04.2017]
Допомога учасникам війни та бойових дій. (0)
[06.04.2017]
В Євросоюз без віз. (0)
[05.04.2017]
Пом'якшення обмеження на продаж готівкової валюти громадянам. (0)
[21.03.2017]
Побутові товари з гарантією тільки через касові апарати. (0)
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Будемо Вам вдячні за перегляд однієї реклами в розділі "Друзі сайта". Це буде оплатою за відповідь на Ваше запитання.
Пошук на сайті
120x90
Друзі сайта
Хороший дополнительный заработок без вложений. Неймовірно
Статистика
Друзі сайту
...
Відвідувачі онлайн
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікаві статті
[12.03.2017]
Обмін пошкоджених купюр іноземної валюти. (0)
[31.01.2017]
Пенсія для учасників бойових дій. (0)
[18.10.2016]
Земля для кожного українця. (0)
[17.03.2015]
Нові правила отримання субсидії 2016. (0)
[28.02.2015]
Документи, які дійсні перетину кордону з дітьми. (0)
[10.01.2015]
Порядок отримання фізособами та юрособами інформації з Держреєстру прав на нерухомість. (0)
[21.12.2014]
Шокуючі іновації від Міністерства фінансів для економії державних коштів. (0)
[21.11.2014]
Пенсії та інші соцвиплати переселенцям з Донбасу. (0)
[08.11.2014]
Затверджено Умови прийому на навчання до вузів у 2015 році. (0)
[23.09.2014]
Гарантовані державою пільги учасникам АТО а також членам їх сімей. (2)